20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser do doradców życia rodzinnego: jesteście apostołami XXI wieku

Ocena: 0
970

– Odczytując znaki czasu wspierajcie małżeństwa na drodze ich powołania – zaapelował abp Henryk Hoser do doradców życia rodzinnego nazywając ich apostołami XXI wieku.

fot. pixabay.com

W auli kurialnej odbyło świąteczne spotkanie Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin. W czasie uroczystej Mszy św. abp senior modlił się za ustanawiających prawo, by zawsze stali na straży ochrony ludzkiego życia.

W homilii biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński podkreślił rolę rodziny zwracając uwagę, że od jej kondycji zależy kształt całego społeczeństwa. Jak stwierdził, działania wszelkich instytucji począwszy od parafii, poprzez urzędy, czy szkoły powinno być ukierunkowane na dobro rodziny, która jest podstawową jednostką, w której wzrasta człowiek. – Jeśli tam wszystko rozwija się harmonijnie, wówczas przekłada się to na jakość relacji w społeczeństwie – powiedział kaznodzieja.

Nawiązując do nauczania papieża Franciszka zwrócił uwagę na konieczność wychodzenia do ludzi tam gdzie oni żyją. – Nie możemy czekać, że potrzebujący sami się do nas zgłoszą, bo czasy się zmieniły – powiedział biskup warszawsko-praski.

Bp Kamiński zachęcał również, by działania duszpasterstwa rodziny nie ogniskowały się jedynie na przekazywaniu wiedzy, ale towarzyszeniu małżonkom na drodze ich powołania.

Z kolei abp Hoser zaapelował na zakończenie do formatorów o umiejętne odczytywanie znaków czasu. – Jesteście "Apostołami XXI wieku", w związku z tym musicie umieć odczytywać wszystkie uwarunkowania współczesnego świata, które powodują, że tak wiele małżeństw i rodzin się rozpada – powiedział duchowny. Podkreślił, że zadaniem doradców jest umacnianie tych, które się chwieją, natomiast te, które dobrze się mają, posyłać na pola bielejące do żniwa, by poprzez świadectwo swojego życia – a więc słowa i postawy – stawali się tym, kim są w rzeczywistości, ikoną Trójcy Świętej.

Przypomniał, że każda rodzina jest czymś, co w ludzkiej społeczności odbija istotę samego Stwórcy. Stąd tak ważna rola powołania małżeńskiego i umiejętność współpracy współmałżonków z łaską sakramentu, który ich łączy – podkreślił abp Hoser.

W diecezji warszawsko-praskiej jest ponad 38 doradców życia rodzinnego, którzy angażują się głównie w kursy przedmałżeńskie, oraz ok. 50 par małżeńskich formatorów, którzy prowadzą parafialne ośrodki formacji rodziny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -