23 lipca
poniedziałek
Stwosza, Bogny, Brygidy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Chaput: Gdzie nie ma dzieci, nie ma przyszłości

Ocena: 0
251

– Jeśli chcecie zobaczyć oblicze Europy za sto lat, pomijając cuda, spójrzcie na twarze młodych muzułmańskich imigrantów. Islam ma przyszłość, ponieważ wierzy w dzieci – powiedział metropolita Filadelfii abp Charles Chaput OFM Cap.

for. Pixabay.com

Abp Charles Chaput przemawiał na dorocznej konferencji liderów katolickich, zorganizowanej przez Napa Institute w Kalifornii, który od 2010 r. zajmuje się formacją działaczy chrześcijańskich

Zdaniem hierarchy "bez transcendentnej wiary, która sprawia, że życie warte jest przeżycia, nie ma żadnego powodu, by mieć dzieci. A tam, gdzie ich nie ma, nie ma też wyobraźni, powodu do poświęceń, ani przyszłości". Arcybiskup zwrócił uwagę, że co najmniej sześcioro spośród najstarszych przywódców europejskich nie ma dzieci i "ich świat kończy się wraz z nimi". – Trudno zaprzeczyć poczuciu, że duża część Europy umarła bądź umiera, nie zdając sobie z tego sprawy – przestrzegł metropolita Filadelfii.

W wykładzie zatytułowanym: "Katolicy, Ameryka i świat stworzony na nowo" podjął on refleksję nad kondycją współczesnej kultury i perspektyw rozwoju społeczeństwa, podkreślając kluczową rolę wspólnoty chrześcijańskiej we współczesnym świecie.

– To nie jest czas na odpoczynek od świata. Musimy zaangażować się w świecie i nawracać go. A w tym zadaniu mamy wszelkie powody, by zaufać Bogu i w Nim widzieć naszą nadzieję  – apelował arcybiskup, zachęcając do rozważania papieskiej adhortacji "Evangelii gaudium". Za Franciszkiem zachęcał do obiektywnego przyglądania się prawdziwym wyzwaniom współczesnego świata i przestrzegł przed traceniem wobec nich radości wynikającej z chrztu. – Jeśli przylgniemy do tej radości, jeśli przylgniemy do Boga, wszystko stanie się możliwe – przypomniał mówca.

Podjął tez próbę opisania w 11 punktach wyzwań współczesnego społeczeństwa, wymieniając wśród nich m.in. oderwane od płaszczyzny moralnej rozumienie seksualności, demokrację, która pozbawiona duchowości zrównuje, a wręcz "spłaszcza" wszelkie hierarchie i jednostki, a w imię wolności sprzeciwia się powinnościom, wynikającym np. z wiary chrześcijańskiej. 

– Jako chrześcijanie nie tworzymy własnych historii, ale stanowimy część znacznie większej, uświęconej historii, która za sprawą obcowania świętych łączy nas ponad czasem i kontynentami – powiedział abp Chaput. Diagnozując kolejne wyzwania współczesnego społeczeństwa, zachęcał do obrony wiary i wyznawanych wartości.

– Kiedy młodzi ludzie pytają mnie, jak zmieniać świat, mówię im, aby kochali się nawzajem, pobierali, pozostawali sobie wierni, mieli wiele dzieci i wychowywali je na mężczyzn i kobiety chrześcijańskiego usposobienia – apelował hierarcha. Podkreślił, że dzieci są znakiem Bożej miłości, który ma nieskończone możliwości łączenia wspomnień z nadziejami. W tym kontekście krytycznie mówił też o przyszłości Europy. Ponadto zachęcał do milczenia jako przestrzeni spotkania z Bogiem, modlitwy oraz lektury Pisma Świętego i wartościowej literatury.

– Jeśli nie czytamy, skazujemy siebie na chroniczną głupotę i kształtowanie przez mass media, nie mające litości dla tego, w co wierzymy – dodał prelegent, zachęcając do podejmowania wysiłków na rzecz obrony wartości chrześcijańskich, nawet jeśli owoców tych działań nigdy w pełni nie zobaczymy.

W dorocznej konferencji dla liderów katolickich, organizowanej przez kalifornijski Napa Institue, powołany w 2010 r. do formowania liderów i działaczy Kościoła, oprócz abp. Chaputa, wzięli udział m.in. arcybiskup Los Angeles Jose Gomez, watykanista George Weigel i publicyści amerykańscy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI