14 czerwca
piątek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Baraniak - niezłomny pasterz Kościoła

Ocena: 4.6
243

Przy okazji 120. rocznicy urodzin abp. Antoniego Baraniaka w czasie uroczystości w Mchach przypomniano jego znaczenie dla Kościoła i Polski.

Fot. Wikipedia

Mszę sprawował tam metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej cały rok 2024 jest przeżywany jako Rok Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał życie i drogę powołania abp. Baraniaka. Podkreślił rolę rodziny, w której tamten otrzymał „staranne wychowanie religijne”, a także formację w Towarzystwie Salezjańskim i studia w Rzymie. Od 1933 r. abp Baraniak był sekretarzem prymasa Augusta Hlonda, a następnie Stefana Wyszyńskiego.

Wraz z Księdzem Prymasem został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r. Komunistyczna bezpieka usiłowała go złamać

– przypomniał abp Gądecki.

Poddawano go torturom. Ślady po zadawanych mu razach nosił na plecach aż do samej śmierci. On jednak – skrajnie wyniszczony fizycznie i psychicznie – nie załamał się. To, że w Polsce nie odbył się pokazowy proces Prymasa i nie udało się komunistom skompromitować Kościoła, zawdzięczamy osobie skromnego, pokornego człowieka, który w najtrudniejszym dla Kościoła czasie nie ugiął się i nie załamał

– stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Abp Gądecki zaznaczył, że w 1957 r. władze komunistyczne zgodziły się na nominację bp. Baraniaka na stolicę w Poznaniu, licząc że wyniszczony więzieniem wkrótce umrze. Pomimo wątłego zdrowia służył ofiarnie Kościołowi w Polsce i metropolii poznańskiej przez dwadzieścia lat. Dziękując Bogu za jego posługę, przewodniczący episkopatu powiedział:

Tak może zachować się tylko człowiek świadom swoich przyrzeczeń chrzcielnych, gotów ofiarować wszystko – nie wyłączając swego życia –nie dla idei, ale dla tego, co się kocha; dla Kościoła i Ojczyzny. Takich ludzi potrzebuje dzisiaj Polska, takich potrzebuje świat

– podkreślił metropolita poznański.

Abp Antoni Baraniak zmarł w Poznaniu po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Pochowano go w podziemiach bazyliki archikatedralnej. W 2018 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. Ojciec Święty Jan Paweł II – podczas pielgrzymki do Poznania w 1983 r. – wyznał:

Pasterskie męstwo, wielką pokorę i Bogu znane zasługi [abp. Baraniaka] otaczamy zawsze głęboką czcią.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter