18 kwietnia
niedziela
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

94 lata Mazurka Dąbrowskiego

Ocena: 0
257

94 lata temu „Mazurek Dąbrowskiego” stał się oficjalnym hymnem narodowym Polski. 26 lutego 1927 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych wydał okólnik w tej sprawie. Rok wcześniej pieśń została wprowadzona do szkół. „Mazurek Dąbrowskiego” został uznany za „obowiązkowy do śpiewania (…) w charakterze hymnu narodowego”, a Polskie Radio zaczęło go grać jako sygnał dla swoich audycji.

 

fot.z archiwum www.idziemy.pl

Słowa hymnu – nazywanego „Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech” – zostały napisane przez Józefa Wybickiego w lipcu 1797 roku, a zatem w czasie, gdy Polska była pod zaborami. Nawiązują do ważnych wydarzeń z dziejów polskiego oręża oraz ówczesnych zwierzchników wojskowych, w których pokładano nadzieję na odzyskanie niepodległości. Autor melodii, opartej na motywach ludowego mazura, pozostaje nieznany. Melodia ta jest osobliwa jak na hymn – mówił w Polskim Radiu Marcin Gmys – muzykolog, dyrektor Polskiego Radia Chopin:

Hymn powinien mieć raczej charakter powolny, dostojny, taki podniosły. Natomiast tu mamy do czynienia z bardzo dziarskim mazurem, z rytmem punktowanym, więc teoretycznie to się właściwie nie nadaje na hymn. Ale dlaczego w 1927 roku Sejm polski podjął decyzję o wyborze tej melodii, a nie roty Feliksa Nowowiejskiego, który jest klasycznym, można powiedzieć, hymnem? Zadecydowała tutaj przede wszystkim tradycja historyczna
 

– powiedział dyrektor.

Wiadomo, że nasz hymn narodowy powstał w mieście Reggio nell’Emilia niedaleko Bolonii, gdzie Józef Wybicki pojechał jako współorganizator Legionów Polskich.

W miasteczku bardzo ważnym, bo w tym samym roku powstała flaga włoska właśnie w tym mieście, która do dziś jest oficjalną flagą Republiki Włoskiej. A potem ta pieśń zyskała ogromną popularność i właściwie towarzyszyła Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Na przykład generał Dąbrowski wjeżdżał z Mazurkiem Dąbrowskiego na ustach do Poznania w 1806 roku. Była to pieśń niezwykle ważna podczas Powstania Listopadowego, podczas Wiosny Ludów w  1848 roku, podczas Powstania Styczniowego i tak można by wymieniać aż do naszych czasów

– mówił Marcin Gmys.

Władze odrodzonej Polski w 1919 roku przyjęły ustawę o fladze i godle, wciąż jednak nie wybrano hymnu. Do tego miana pretendowały też inne utwory, jak „Boże, coś Polskę”, „Rota” czy „Pierwsza Brygada”. Zwyciężyła jednak optymistyczna wymowa Mazurka Dąbrowskiego, który od 94 lat w niezmienionej formie jest polskim hymnem narodowym. Wersja urzędowa nieco różni się od literackiego pierwowzoru. Zrezygnowano z dwóch zwrotek i dokonano drobnych retuszy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 18 kwietnia

III Niedziela Wielkanocna
Sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 24,35-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Gdzie szukasz Jezusa? (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter