20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

84 proc. Ukraińców pozytywnie ocenia Polskę

Ocena: 0
576

26 proc. Ukraińców wyjechało do Polski lub ma krewnych, którzy wyjechali do Polski po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji 24 lutego. Spośród nich aż 84 proc. pozytywnie ocenia Polskę jako kraj do życia. Ponadto aż jedna trzecia Ukraińców myśli o Polakach jak o braciach i siostrach, a 49 proc. jak o przyjaciołach.

Fot. pixabay.com/CCO

Pomoc Polski dla Ukrainy, szeroko relacjonowana przez ukraińskie media, w połączeniu z pozytywnymi wrażeniami z pobytu w Polsce przekazywanymi w rodzinach czy wśród przyjaciół wpłynęła na postawy Ukraińców wobec Polski i Polaków. Jak jednak konkretnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie ukraiński ośrodek Info Sapiens przeprowadził ogólnoukraińskie badanie opinii publicznej na zlecenie Centrum Mieroszewskiego - polskiej instytucji publicznej, działającej na mocy ustawy Sejmu w celu prowadzenia i wspierania dialogu Polaków z Ukraińcami i innymi narodami Europy Wschodniej.

Sondaż przyniósł odpowiedzi pozytywne, zwłaszcza jeśli patrzymy z perspektywy możliwości i szans rozwoju stosunków polsko-ukraińskich w przyszłości. Przykładem mogą być odpowiedzi udzielone na pytania o najlepszy termin określający wzajemny stosunek Ukraińców, aż jedna trzecia Ukraińców myśli o Polakach jak o braciach i siostrach, a 49 proc. jak o przyjaciołach. Dodatkowo 73 proc. Ukraińców poprawiło swoją opinię o Polakach po wybuchu pełnowymiarowej wojny. Obecnie 83 proc. badanych ma dobry lub bardzo dobry stosunek do Polaków przy jednocześnie znikomym poziomie niechęci, niższym niż 1 proc.. Można te dane zestawić ze stosunkiem do Niemców, którzy sympatią cieszą się tylko u 42 proc. Ukraińców, a uczucie niechęci wywołują u 4 proc.. Na pewno do pozytywnego odbioru Polski przyczyniły się też wrażenia osobiste lub rodziny z pobytu w Polsce po 24 lutego – co czwarty Ukrainiec lub ktoś z jego rodziny wyjechał do Polski, a 84 proc. z tej grupy zadeklarowało, że Polska im się podoba jako kraj do życia – a nie podoba się zaledwie 6 proc.

Sondaż ujawnił też podatność pewnej grupy Ukraińców na rosyjską propagandę, odwołującą się do mitów historycznych, a także na obecne w ukraińskiej kulturze narodowej kody, w których Polacy odgrywają rolę obcych lub cudzych, a czasem i złych – wprawdzie 76 proc. respondentów nie wierzy w to, że Polacy myślą o odzyskaniu ziem ukraińskich, ale jednak 17 proc. uważa, że może być to przynajmniej częściowo prawdą.

Respondenci w przytłaczającej większości (80 proc.) uznali, że sprawa funkcjonowania konstrukcji języka polskiego jest im obojętna, często wprost podpisując się pod opinią, iż zwrot „na Ukrainie” im nie przeszkadza. W związku z tym warto poświecić kilka słów pytaniu, które ma znaczenie nie tyle dla stosunków ukraińsko-polskich ile dla wewnątrzpolskiej dyskusji o postawie, jaką należy przyjąć wobec Ukrainy i Ukraińców. Chodzi o pytanie, czy Ukraińcy akceptują występującą tradycyjnie w polszczyźnie formę „na Ukrainie”, czy też ich ona razi lub wręcz oburza, jak argumentują jej polscy przeciwnicy, orędujący za wyrażeniem „w Ukrainie”. W pytaniu wyjaśniono, że w polszczyźnie połączenia „na + państwo” używa się nie tylko w stosunku do Ukrainy, ale i szeregu innych krajów. Zasugerowano więc, że kontekst używania tego zwrotu jest inny niż w znanym właściwie każdemu Ukraińcowi języku rosyjskim, gdzie „na Ukrainie” odnosi się, prócz państw wyspiarskich, tylko do jednego kraju – Ukrainy, a przez rosyjski imperializm ta forma jest wręcz hołubiona i przedstawiana jako językowy argument na rzecz nieuznawania podmiotowości politycznej Ukrainy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter