24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

71. rocznica Powstania Warszawskiego. Trwają obchody

Ocena: 0
1951
Uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Gloria Victis, Marsz Mokotowa, zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza – trwają obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 20150801 14:26 aktual. 16:14
sg na podst. pap.pl, tvn24.pl, wpolityce.pl, KAI
fot.
PAP/Leszek Szymański

Prezydent Bronisław Komorowski złożył rano kwiaty przy pomniku Gloria Victis oraz na grobie dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" na wojskowych Powązkach. Prezydentowi towarzyszyli: syn Piotr, ciotka Helena Wołłowicz, uczestniczka powstania warszawskiego oraz syn generała "Bora" Komorowskiego – Adam z rodziną.

Przed południem odbyły się uroczystości przy pomniku Mokotów Walczy 1944. Wzięli w nich udział prezes Środowiska Żołnierzy Pułku AK "Baszta" Wojciech Milic oraz Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. Przemówienie wygłosiła premier Ewa Kopacz. – Spotkaliśmy się tu po to, aby oddać hołd bohaterskim Żołnierzom Armii Krajowej i mieszkańcom Warszawy. Powstańcom, którzy walczyli oddajemy ten hołd, bo wiemy, że nasze pokolenie nie doczekałoby wolności, gdyby nie ich determinacja i cena, jaką płacili – powiedziała. – Dzisiaj uczmy tych jeszcze młodych obywateli naszego kraju takiej postawy – że kraj, ojczyzna, miejsce, w którym żyjemy, są świętością – dodała premier.

Następnie z parku im. Orlicz-Dreszera wyruszył Marsz Mokotowa. Marsz przeszedł ulicą Puławską przed obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z "Baszty" przy ulicy Dworkowej.

W samo południe miała miejsce uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość rozpoczęto od odegrania hymnu. Później nastąpiła zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W swoim przemówieniu premier Ewa Kopacz przypomniała o roli Polskiego Państwa Podziemnego w czasie okupacji. – Polacy wiedzieli, że w zmaganiach o niepodległość ważna jest walka zbrojna, ale też dobrze rozumieli, jak ważne jest zachowanie cywilnych struktur państwa.(…) Być może dlatego, że Armia Krajowa była częścią Państwa Podziemnego, możliwy był tak potężny, bohaterski zryw, jakim stało się Powstanie Warszawskie – powiedziała szefowa rządu.

Premier Kopacz podkreśliła, że kolejne pokolenia przejmują pamięć o walczącej Warszawie. - My przejmujemy odpowiedzialność za to, w jaki sposób tamta przeszłość zostanie zapamiętana i jakie symbole zostaną utrwalone w narodowej pamięci – powiedziała.

Głos zabrała także prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz- Waltz, która podkreśliła, że wpis na tablicy znajdującej się w ocalałym fragmencie kolumnady Pałacu Saskiego dotyczący Powstania Warszawskiego jest wyjątkowy. – O ziemię z tego pola walki nie trzeba było jechać daleko, wystarczyło przejść na Stare Miasto albo Żoliborz, lub na którąś z uliczek Śródmieścia lub Woli. Ten wpis na tablicy o walce, która trwała 63 dni, brzmi: „Powstanie warszawskie 1 sierpnia – 2 października 1944”. W jednej linijce zawarto nadzieje, tragedię i zagładę tamtego pokolenia i miasta – powiedziała.

Uroczystość zakończyły odczytanie odezwy wzywającej do uczczenia rocznicy wybuchu Powstania, salwa honorowa oraz ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

O 13:15 przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy oraz członkowie organizacji kombatanckich złożyli wieńce przed pomnikiem byłego komendanta Armii Krajowej gen. Stefana Grota-Roweckiego w Al. Ujazdowskich. Zaś o 14.00 rozpoczęły się uroczystości przy przed Sejmem, przy pomniku Państwa Podziemnego i AK. Przemówienie wygłosiła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, a także Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.

– Wyrosło już pokolenie Polaków, które nie pamięta czasów sprzed 1989 r., nie pamięta poświęceń lat wojennych, ani walki o wolność. To pokolenie korzystające pełną garścią z osiągnięć i swobód naszej wspólnej europejskiej cywilizacji. To pokolenie nie zapomni waszych młodzieńczych ofiar, strzaskanych światów, zniszczonych marzeń, utraconych miłości i waszej nad wyraz dojrzałej odwagi i miłości do Polski – powiedziała do zgromadzonych powstańców marszałek Kidawa-Błońska.

Z kolei kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, wraz z dziećmi z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach i Oświęcimiu, złożyła kwiaty przed Pomnikiem Małego Powstańca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter