29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

65,5 mln osób wypędzonych z domów. Dziś Światowy Dzień Uchodźcy

Ocena: 0
635

Od czasu, gdy zamknięto „bałkański szlak” i Turcja zatrzymuje uchodźców zmierzających w kierunku Europy, tylko niewielu z nich udaje się przedostać do Unii Europejskiej. Jednak nie rozwiązuje to problemu – wskazuje raport Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Według stanu na rok 2016, na świecie jest 65,5 mln uchodźców i wypędzonych. Znaczna większość z nich, bo 40,3 mln, to uchodźcy we własnym kraju. 22,5 mln uciekło za granicę, z czego 2,8 mln poprosiło o azyl. Najwięcej uchodźców, bo aż 2,9 mln, przebywało w 2016 r. w Turcji, natomiast proporcjonalnie do liczby ludności najwięcej ludzi znalazło schronienie w niewielkim Libanie, gdzie co szósty mieszkaniec jest uchodźcą. Pakistan udzielił schronienia 1,4 mln osobom, Iran i Uganda – po milionie, Etiopia – prawie 800 tys., Jordania prawie 700 tys. 84 proc. uchodźców pochodzi z krajów rozwijających się. – To nie jest kryzys bogatego świata, lecz kryzys krajów rozwijających się – podkreślił szef UNHCR, Filippo Grandi.

W dalszym ciągu większość uchodźców, bo 5,5 mln, pochodzi z Syrii. Wprawdzie rząd odnosi sukcesy w walce z terrorystami Państwa Islamskiego, jednak nie zanosi się na zbliżenie między rywalizującymi z sobą ugrupowaniami opozycji. Druga pod względem wielkości grupa pochodzi z Afganistanu (2,5 mln). Najbardziej zaostrza się kryzys w Sudanie Południowym. W 2016 r. 12 proc. spośród 12-milionowego społeczeństwa tego młodego kraju uciekło ze swoich domostw, chroniąc się przed wojną domową. W tym roku jest ich już 17 procent. Takiej masie uchodźców nie są w stanie pomóc ubogie kraje sąsiedzkie.

Szef UNHCR oczekuje, że bogate kraje przekażą więcej pieniędzy na pomoc uchodźcom. Na większość apeli o pomoc odpowiada niespełna jedna czwarta adresatów. – Dochodzi do tego, że trzeba zmniejszać racje żywnościowe w obozach dla uchodźców, a wtedy obozy stają się miejscem zwątpienia – ubolewa dyrektor UNHCR. Zwraca uwagę, że w takiej sytuacji coraz więcej ludzi będzie się starało przedostać do Europy. Z drugiej strony Grandi podkreśla pilną potrzebę większej ilości programów, służących poprawie sytuacji w regionach kryzysu tak, aby ludzie tam żyjący otrzymali szansę na rozpoczęcie nowego życia.

Przy tej okazji dyrektor UNHCR zwrócił uwagę, że najwięcej pieniędzy jego organizacja otrzymuje od USA. Według jego informacji, w USA przyjęto 51 proc. spośród 189 tys. ludzi, którzy w 2016 roku szukali nowej ojczyzny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter