23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

50. rocznica inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację

Ocena: 0
212

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. wojska Związku Sowieckiego, Bułgarii, NRD, Polski i Węgier wkroczyły na teren Czechosłowacji. Była to zbrojna interwencja Układu Warszawskiego, która była  odpowiedzią Kremla na reformy zainicjowane przez Aleksandra Dubčeka.

fot. nieznany - IPN, Domena publiczna, Link

W wyniku inwazji życie straciło ponad 100 osób, a ok. 800 odniosło rany. Wymuszono zmianę władzy w Czechosłowacji i porzucenie wszystkich reform. Nowe władze rozpoczęły represje wobec osób zaangażowanych w Praską Wiosnę. Z kraju wyemigrowało wówczas około 300 tysięcy osób. „Doprowadziło to do tragicznych w skutkach wyrazów sprzeciwu. Czesi Jan Palach i Jan Zajíc, Polak Ryszard Siwiec, Węgrzy Sándor Bauer i Márton Moyses spłonęli niczym żywe pochodnie” - przypomniał dziś marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Ryszard Siwiec, były żołnierz Armii Krajowej podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności przywódców Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, dyplomatów i 100 tysięcy widzów, rozwinąwszy biało-czerwoną flagę z napisem „za naszą i waszą wolność” dokonał samospalenia wyrażając sprzeciw przeciwko udziałowi Ludowego Wojska Polskiego w Operacji „Dunaj”.

20 lipca podczas 67. posiedzenia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przez aklamację przyjął Uchwałę, w której złożył hołd wszystkim jej ofiarom oraz tym, którzy stawiając opór komunistycznemu totalitaryzmowi, byli represjonowani, pozbawieni pracy bądź zmuszeni do emigracji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -