23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

30 lat Towarzystwa św. Brata Alberta

Ocena: 0
269

Trzydzieści lat istnienia obchodzi przemyskie koło Towarzystwa św. Brata Alberta, co czyni je najstarszym w województwie podkarpackim. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal.

Fot. pixabay.com / CC0

Abp Adam Szal przywołał słowa św. Józefa Sebastiana Pelczara, który stwierdził, iż „Kościół nie jest spróchniałym drzewem, lecz żywym organizmem, dającym piękne owoce w postaci dzieł miłosierdzia”. – Dzieła miłosierdzia świadczą o tym, że Kościół żyje, funkcjonuje, działa. Modlimy się dzisiaj, dziękując Panu Bogu za 30-lecie przemyskiego koła Towarzystwa Brata Alberta, za dzieła które podejmował i podejmuje. I za to, że w Przemyślu pojawili się ludzie, którym leży na sercu dobro drugiego człowieka – powiedział.

Hierarcha podkreślił, że na koniec życia będziemy oceniani otwartego serca, „z tego, czy potrafimy podać przysłowiowy kubek z wodą spragnionemu”. Zaznaczył, że w działalności charytatywnej to nie pieniądze i zaplecze są najważniejsze – choć są konieczne – ale wyjście do drugiego człowieka z sercem.

Zachęcał członków towarzystwa, aby pomagali nie tylko ludziom potrzebującym materialnie, którzy nie mają dachu nad głową lub jedzenia, ale – co trudniejsze – potrzebują pomocy wewnętrznej.

– Początki były bardzo trudne. Baraki, które otrzymaliśmy na schronisko były w takim stanie, że nie da się tego opisać. Nie mieliśmy pieniędzy, żeby to zburzyć i odbudować od nowa. Powolutku przystosowywaliśmy je do zamieszkania i daliśmy ludziom dach nad głową – mówi Jadwiga Mikołajczyk, wiceprezes przemyskiego koła, która jest w stowarzyszeniu od samego początku.

Inicjatorem powstania Towarzystwa św. Brata Alberta w Przemyślu był w 1989 r. ks. Bronisław Żołnierczyk. Za swoją działalność charytatywną był wielokrotnie honorowany, a do najważniejszych odznaczeń należy złoty krzyż zasługi oraz honorowe obywatelstwo Przemyśla.

Formalnie przemyskie koło Towarzystwa zawiązało się 9 maja 1989 r. Pierwszym dziełem było stworzenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Na początku mieszkało w nim 7 osób, obecnie 57. W zimie ta liczba zawsze przekracza 70, a przy większych mrozach osiąga 100.

Kilka miesięcy później rozpoczęła funkcjonowanie kuchnia dla potrzebujących im. św. Brata Alberta i bł. Matki Angeli Truszkowskiej, którą Towarzystwo prowadzi wspólnie z siostrami felicjankami. Od kilku lat istnieją również mieszkania chronione dla osób wychodzących z bezdomności. Mieszka w nich trzech mężczyzn, którzy wcześniej przebywali w schronisku. Sami się utrzymują i odpowiadają za użyczone lokale.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter