12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

26. Parada Parowozów w Wolsztynie

Ocena: 3.5
1168

Przybyły z Anglii, wyprodukowany w 1879 r. parowóz Beyer Peacock nr 1827 jest tegoroczną atrakcją sobotniej Parady Parowozów w Wolsztynie. Impreza odbywa się po raz 26., gromadzi miłośników kolei z całego świata.

Fot. Hubert Śmietanka / Praca własna / wikipedia / CC BY-SA 2.5 / Link

Jak powiedział dyrektor Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz Parada Parowozów jest jednym z najważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i w Europie oraz unikatową imprezą w skali kontynentu. W tym roku sobotnią paradę z udziałem 10 czynnych lokomotyw oglądać ma ponad 20 tys. osób.

"Dla nas to jest najważniejsze święto w roku. Jest to też unikatowe w Europie spotkanie pasjonatów parowozów. W tym roku gościmy osoby z Belgii, Francji, Australii czy Holandii, na paradę przyjechali też Japończycy. Od wielu tygodni w Wolsztynie i najbliższej okolicy trudno było znaleźć pokój gościnny na ten weekend" - powiedział.

Poza parowozami z wolsztyńskiej parowozowni, w paradzie uczestniczyć będą lokomotywy ze skansenu w Chabówce, z muzeum w Jaworzynie Śląskiej oraz z Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Podziwiać będzie można też dwie lokomotywy z Niemiec oraz angielski parowóz Beyer Peacock nr 1827.

Impreza w wolsztyńskiej parowozowni trwa od piątku do niedzieli. W programie znalazło się zwiedzanie wolsztyńskiej parowozowni z przewodnikiem, przejazdy składami prowadzonymi przez lokomotywy parowe, wystawa i występy artystyczne. W piątek po zapadnięciu zmroku w parowozowni odbyło się widowisko multimedialne "Światło, para, dźwięk".

"W ten weekend goszczące u nas parowozy biorą udział w prowadzeniu okazjonalnych pociągów z wagonami retro po najbliższej okolicy. To także coś, po co przyjeżdżają do nas pasjonaci kolejnictwa z kraju i świata. Wcześniej mogą uczestniczyć w przygotowaniu parowozu do jazdy: w ich nawęglaniu, wodowaniu, czyszczeniu popielników" – powiedział Wojciech Marszałkiewicz.

Dyrektor Parowozowni Wolsztyn podkreślił, że instytucja może się pochwalić coraz lepszymi warunkami funkcjonowania. W ostatnim czasie nabyła od Przewozów Regionalnych dwa odnowione, kilkudziesięcioletnie wagony osobowe; przeprowadzono też renowację najbardziej zniszczonych zabytkowych lokomotyw.

"W ciągu minionego roku udało się też przeprowadzić kapitalny remont całej bocznicy. To dla nas wielka sprawa – od kilkudziesięciu lat nie było na to środków. W tym roku witamy gości parady w znacznie lepszej kondycji niż jeszcze rok temu" – powiedział.

Wojciech Marszałkiewicz podkreślił, że czynne parowozy z Parowozowni Wolsztyn nieustannie pracują – składy z Wolsztyna jeżdżą w ramach rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich do Poznania i Leszna. Kilkanaście tys. km rocznie przejeżdżają też prowadząc komercyjne składy turystyczne. Rokrocznie wolsztyńską parowozownię odwiedza 30-50 tys. osób.

Parowozownia Wolsztyn ma około 30 unikatowych lokomotyw, w tym "Piękną Helenę" – parowóz Pm36-2 z 1937 r., oraz pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 r. W swej kolekcji ma też około 20 historycznych wagonów i inne pojazdy szynowe: dźwig warsztatowy i pług odśnieżny z 1883 r. Parowozownia jest instytucją kultury województwa wielkopolskiego, utworzoną przez województwo wielkopolskie, gminę Wolsztyn, powiat wolsztyński i PKP Cargo.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter