25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

26. kwesta na kieleckich cmentarzach

Ocena: 0
1468

Podczas 26. kwesty na ratowanie zabytkowej substancji najstarszych kieleckich nekropolii – kwestuje ponad 200 osób, znacznie mniej niż w latach ubiegłych. Pomimo obaw o dostateczną liczbę wolontariuszy, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego przeprowadza kwestę ograniczoną do dwóch dni – 1 i 2 listopada.

fot. czu_czu_PL, pixabay, domena publiczna

W zbiórkę zaangażowali się m. in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski i jego zastępcy oraz Bogdan Wenta – walczący w drugiej turze o fotel prezydenta miasta, senatorowie, posłowie, działacze kultury, uczniowie oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dotychczas, dzięki akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, odrestaurowano prawie 400 zabytkowych pomników.

Michał Kaleciński ma niespełna 15 lat, a kwestuje od 10. – Zaczynałem jako czterolatek, mój dziadek jest jednym z organizatorów kwesty i zaszczepił mi to zadanie. Uważam, że to bardzo ważna misja, nie liczę czasu dla kwesty – mówi Michał. Jest uczniem szkoły nr 32 w Kielcach.

- Kielczanie chętnie wrzucają datki, nie są to duże kwoty, ale prawie nikt nie przechodzi obojętnie – mówi kwestująca na Cmentarzu Starym Agnieszka. W ciągu półtorej godziny, datki do jej puszki wrzuciło ponad sto osób.

W ciągu ostatnich 25 lat w Kielcach kwestowało ok. 8 tys. osób.

W 2016 r. kwestującym na kieleckich cmentarzach udało się zebrać 54 tys. zł., choć w poprzednich latach wynik był nieco lepszy. W 2017 r. zebrano prawie 60 tys. zł, co pozwoliło na uratowanie 14 pomników, w tym cenne rzeźby przedstawiające postaci kobiece. Był to rekord w historii kieleckiej kwesty.

Od kilku lat zbiórki kwestujących przy bramach cmentarnych i w alejkach nekropolii, są wspierane podobnymi kwotami przez miasto Kielce, co pozwoliło na wykonanie pełnej konserwacji kilkudziesięciu obiektów.

Do ciekawszych pomników uratowanych w ostatniej dekadzie zaliczyć należy, m.in.: grobowiec rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamienny grobowiec rodziny Zeitheimów, nagrobek rodziny Huetów z rzeźbą Chrystusa, grób pułkownika Trzcińskiego czy pomnik ojca Kolumbina Tomaszewskiego.

Cmentarz Stary w Kielcach to unikat w skali kraju ze względu m.in. na ozdabianie nagrobków kunsztownymi żeliwnymi krzyżami, tablicami, ogrodzeniami, odlewanymi w fabryce w Białogonie oraz nagromadzeniu pomników z piaskowca i cennych marmurów kieleckich, chęcińskich, pińczowskich i in. Na cmentarzu jest także dużo ciekawych kaplic z XIX w. Przyjmuje się, że nekropolia w Kielcach powstała ok. 1801 – 1805 r., na terenie folwarku biskupiego Psiarnia. Spoczywają tutaj żołnierze napoleońscy, towiańczycy, powstańcy listopadowi i styczniowi, partyzanci, kapłani i zasłużeni obywatele miasta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter