29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

15 mln złotych na rozwój polskiej katedry na Cambridge

Ocena: 0
466

Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Cambridge podpisali w piątek wartą 15 mln zł umowę o finansowaniu rozwoju programu nauczania języka polskiego oraz literatury i kultury polskiej na Uniwersytecie w Cambridge.

fot. PAP/Jakub Krupa

Zgodnie z założeniami umowy katedra ma zająć się współpracą badawczą, a także nauczaniem języka polskiego, literatury i kultury dla studentów Uniwersytetu w Cambridge, uznawanego za jedną z najlepszych uczelni wyższych na świecie.

Oprócz pracy akademickiej, w ramach programu organizowane będą także wydarzenia publiczne, które mają wzmocnić zainteresowanie polską kulturą i społeczeństwem, a także zwiększyć zrozumienie roli Polski w europejskiej historii.

"Kontynuacja funkcjonowania Polish Studies na Uniwersytecie w Cambridge jest szansą dla obu stron na rozwój współpracy w zakresie nauczania i badań" – zapewnił prorektor UW ds. naukowych, dr hab. Maciej Duszczyk. Jak dodał, określenie form tej współpracy będzie jednym z zadań Advisory Board, w skład której wejdą przedstawiciele Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Z kolei prof. Martin Millett, dyrektor School of Arts and Humanities na Uniwersytecie w Cambridge, powiedział: "Cieszymy się, że wzmocnimy relacje z naszymi kolegami z Polski, co nie tylko ma strategiczne znaczenie dla Uniwersytetu w Cambridge, lecz także dla tego momentu w dziejach Europy".

Szefem programu polskich studiów na Cambridge pozostanie dr Stanley Bill, który prowadził projekt w dotychczasowej, pilotażowej fazie.

"Istota tej współpracy polega na tym, że studia polskie będą na Cambridge nie na 10 czy 20 lat, ale na zawsze. Niezależnie od bieżącej polityki i relacji bilateralnych między państwami będzie to na stałe część Uniwersytetu w Cambridge, co jest dobre dla wzajemnego zrozumienia polsko-brytyjskiego" – podkreślił w rozmowie z PAP dr Bill.

Jak dodał, głównym zadaniem postawionym przed programem jest "rozwijanie i wzmacnianie we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim związków pomiędzy światem nauki w Polsce i Wielkiej Brytanii".

Rozwój studiów polskich na Cambridge, prowadzonych w formie pilotażowej od 2014 roku, zostanie sfinansowany ze specjalnej dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 15 mln złotych (3,1 mln funtów). Środki zostaną zainwestowane przez Uniwersytet w Cambridge, zapewniając stałe i stabilne finansowanie programu w przyszłości.

Dotychczasowy rozwój programu był możliwy m.in. dzięki wsparciu School of Arts and Humanities Uniwersytetu w Cambridge, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Mateusza B. Grabowskiego i Fundacji Zdanowicza.

Jesienią przedstawiciele obu uczelni wezmą udział w specjalnym wydarzeniu w Warszawie, które formalnie uświetni początek bliskiej współpracy pomiędzy Warszawą a Cambridge.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter