10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

147 200 ocalałych z Holokaustu mieszka w Izraelu

Ocena: 0
287

W Izraelu żyje obecnie 147 200 ocalałych z Holokaustu. Zdecydowana większość z nich (87 proc.) twierdzi, że jest zadowolona lub bardzo zadowolona ze swojego życia, jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Centralne Biuro Statystyki Izraela (CBS). Satysfakcja osób, które przeżyły, jest zatem nieznacznie niższa od zadowolenia rówieśników (88 proc.).

Fot. pixabay.com/CCO

Równie wysokie lub wyższe było zadowolenie z sytuacji ekonomicznej (81 proc.) oraz z relacji rodzinnych (94,2 proc.). Jednocześnie 17,3 proc. ocalałych z Holokaustu stwierdziło, że często czuje się samotnie, co dotyczy 12,6 proc. rówieśników. Prawie połowa z nich (47,8 proc.) określiła się jako świeckich, podczas gdy 9,1 proc. określiło się jako osoby religijne.

Wśród ocalałych w Izraelu 61 proc. stanowią kobiety. Około 38 proc. ocalałych urodziło się podczas II wojny światowej, czyli między 1939 a 1945 rokiem. Co piąta z nich ma ponad 90 lat. Około 4,5 procent ocalałych przybyło do kraju przed powstaniem państwa Izrael w 1948 roku, a prawie jedna trzecia zaraz po tym. Największy odsetek osób, które przeżyły Holokaust w Europie, stanowi 63 proc., z czego głównymi krajami pochodzenia są były ZSRR (37 proc.), Rumunia (11 proc.) i Polska (5 proc.). Dwie trzecie ocalałych z Niemiec i Austrii (łącznie 1,7 proc.) przybyło do Izraela przed 1948 rokiem.

Na koniec 2022 roku na całym świecie żyło 15,3 miliona Żydów, z czego 7 milionów w Izraelu i 6 milionów w Stanach Zjednoczonych. Pozostali w innych krajach świata. W Niemczech mieszka 118 tysięcy Żydów. Dla porównania w 1939 r. liczba ludności żydowskiej na świecie w przededniu II wojny światowej wynosiła 16,6 mln, z czego 449 tys. mieszkało w ówczesnym terytorium mandatowym Palestyny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter