22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

120. rocznica urodzin położnej z Auschwitz

Ocena: 0
936

W niedzielę 8 maja minęła 120. rocznica urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, słynnej położnej z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, kandydatki na ołtarze.

Stanisława Leszczyńska (zdjęcie z lat 30. XX w.)

2016-05-09 15:55
rk / Oświęcim (KAI), mz
fot. Wikimedia Commons / domena publiczna

Jest ona nieformalną patronką odbywających się od czterech lat Marszów dla Życia i Rodziny, które przechodzą ulicami Oświęcimia. Kolejny zaplanowano najbliższą niedzielę 15 maja.

Służebnica Boża, położna z Łodzi, Stanisława Leszczyńska w czasie II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odebrała ponad 3 tys. porodów.

Leszczyńska przyjmowała porody w nieludzkich warunkach obozowych. Dzieci trzeba było także ukrywać przed niemieckimi SS-manami. Według relacji świadków, Leszczyńska odbierała porody zazwyczaj samodzielnie. Jednak niemal wszystkie dzieci narodzone w obozie umierały z głodu. Na ponad 3 tys. uratowanych przez Leszczyńską dzieci – obóz przeżyło 30. Do dzisiaj na całym świecie żyje kilkanaście uratowanych przez nią osób.

Leszczyńska przebywała w Auschwitz aż do momentu wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. Po wojnie pracowała jako położna w swej rodzinnej Łodzi. Zmarła 11 marca 1974 r.

W 1992 r. rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. W 1996 r. trumnę z doczesnymi szczątkami Stanisławy Leszczyńskiej przeniesiono z cmentarza do krypty kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Bałutach, która znajduje się pod kaplicą Matki Boskiej Łódzkiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły