26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Zatroskani o przyszłość naszej ojczyzny w duchu wiary powinniśmy otoczyć szczególną opieką nasze rodziny" Prezydenckie dożynki w Spale

Ocena: 0
1566

– Bądźcie wierni chrześcijańskim tradycjom waszych ojców, dziadów, chłopskich pokoleń – zaapelował do mieszkańców Spały abp Głodź.

fot. PAP/Roman Zawistowski

Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Spalskie święto plonów to tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego.

– Rolniczy stan jest szczególny – większość obywateli naszego kraju z niego pochodzi, zawód rolnika dotyka tajemnicy Boga objawiającego się w świecie przyrody. Pocałunek na dożynkowym chlebie złożony przez prezydenta to także wyraz czci i uwielbienia dla Chrystusa – wszystko przez niego się stało i to jemu mamy składać nasze korne dziękczynienie za cud wzrastania ziarna, za plon urodzaju – podkreślił abp. Głódź.

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości wskazał na chłopskie i rolnicze pokolenia, które walczyły i modliły się o ojczyznę - w trudzie codzienności, w wielowiekowym jarzmie pańszczyzny, w prostocie życia. - To z krynicy chłopskiego języka czerpała literatura ojczysta. To z polskich wsi płynęły modlitwy zawierzenia Chrystusowi i Jego Matce - dodał metropolita gdański.

Przypomniał, że szeregi Wojska Polskiego w wojnie z Armią Czerwoną 1920 roku w dużej mierze tworzyli synowie polskiej wsi, młodzi żołnierze, którzy "nie dali się zwieść na bolszewickie pokuszenie". A kiedy w 1939 roku "wezwała ich ojczyzna – znowu nie szczędzili krwi".

W swojej homilii metropolita gdański mówił m.in. o konieczności dzielenia się chlebem z potrzebującymi – "najpierw w ojczyźnie, ale także z naszymi dalekimi braćmi w Syrii; gdzie program Caritas Rodzina rodzinie wspomaga 10 tys. rodzin z Aleppo".

Według arcybiskupa, troska o przyszłość i dobrobyt ojczyzny polega obecnie na otaczaniu szczególną opieką rodziny. – Zatroskani o przyszłość naszej ojczyzny w duchu wiary powinniśmy otoczyć szczególną opieką nasze rodziny.(…) To ona jest podstawową komórka ojczyzny i może być zaczadzona błędnymi ideologiami gender i innymi, pomieszaniem pojęć, niby wywyższeniem kobiety i wołaniem o równości, a degradacją – zaznaczył.

Po nabożeństwie prezydent Andrzej Duda z małżonką posadził Dąb Niepodległości w przylegającym do Kaplicy Polowej AK spalskim parku, po czym oboje udali się wraz z korowodem dożynkowym na stadion Centralnego Ośrodka Sportu.

W tym roku można podczas dożynek obejrzeć wystawę poświęconą pomysłodawcy Dożynek Prezydenckich – prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, z którego inicjatywy organizowano te uroczystości w latach 1927-1938. Mościcki bardzo upodobał sobie Spałę i bywał w niej często – nie tylko z okazji święta plonów.

Na najstarszych prezentowanych zdjęciach, pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego, można obejrzeć uczestników pierwszych dożynek, urządzonych w 1927 roku i prześledzić, jak przez dziesięciolecia zmieniły się ludowe stroje i zwyczaje.

Dożynkowe atrakcje – kiermasze i występy – będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert Krzysztofa Cugowskiego.

Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przyjął symboliczny dożynkowy bochen chleba po raz czwarty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter