30 marca
czwartek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów"

Ocena: 0
1183

W czwartek rano wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów – poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Nawet w szkołach, w których wczoraj były kłopoty, egzaminy są przeprowadzane – dodała.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dla ponad 350 tys. uczniów III klas gimnazjalnych z 7,3 tys. szkół w kraju w czwartek po godz. 9.00 rozpoczął się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, druga część egzaminu gimnazjalnego. Jednocześnie czwartek jest czwartym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

Minister edukacji Anna Zalewska poinformowała, że egzaminy rozpoczęły się we wszystkich szkołach, również w tych, w których dzień wcześniej były kłopoty.

"Bardzo dziękujemy dyrektorom, kuratorom i wojewodom za zorganizowanie pracy. Dziękujemy wolontariuszom za pomoc przy egzaminach" – dodała. Poinformowała, że liczba wolontariuszy wciąż wzrasta. "W tej chwili to 8 tysięcy" – podała Zalewska.

Przypomniała, że "jutro odbywają się egzaminy z języków obcych". Zaznaczyła, że potrzeba do nich więcej komisji i zespołów nadzorujących. "Jesteśmy gotowi na piątek na egzaminy, jesteśmy także gotowi na poniedziałek na egzaminy dla uczniów ósmej klasy" – zapewniła minister Zalewska.

Dyrektor CKE Marcin Smolik podkreślił z kolei, że w czwartek 350 tys. uczniów przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego w 7363 szkołach, czyli we wszystkich, w których ten egzamin miał zostać przeprowadzony.

"Nie otrzymujemy żadnych sygnałów od dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, aby egzamin gdziekolwiek przebiegał z zakłóceniami. Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach przebiegają spokojnie" – stwierdził Smolik.

"O godz. 9.00 zdający rozpoczęli egzamin z przedmiotów przyrodniczych. On już się zakończył w większości szkół. Dalej jeszcze mogą go pisać dzieci, które korzystają z dostosowań" – mówił. Dodał, że o godz. 11.00 zgodnie z harmonogramem rozpocznie się egzamin z matematyki, który potrwa 90 minut.

Minister Zalewska została zapytana o komentarz do słów prezesa ZNP Sławomira Broniarza, który poinformował w czwartek, że zgodnie z uchwałą Sekretariatu Zarządu Głównego ZNP został powołany fundusz strajkowy. Szczegóły związek ma przedstawić o godz. 12.30. "W tej sprawie będziemy rozmawiali w kontekście powołania komitetu obywatelskiego, który mógłby wesprzeć działania związku w tym zakresie" – powiedział Broniarz.

W odpowiedzi, Zalewska zaznaczyła, że nie zna szczegółów tej inicjatywy. "Ale ja chcę przypomnieć (...), że zgodnie z ustawą o sporach zbiorowych, związek zawodowy ma taki fundusz i może zapłacić za strajk. To wynika z przepisów" – powiedziała.

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w czasie strajku pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego i z uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy. Przepisy stanowią także, że "związki zawodowe decydują o tworzeniu i wykorzystaniu funduszów strajkowych".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Czwartek, V tydzień Wielkiego Postu
Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 51-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter