2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Światowy Tydzień Mózgu" - od poniedziałku w różnych miastach Polski

Ocena: 0
194

Mózg uznawany jest przez naukowców za najbardziej skomplikowane dzieło natury. Na dyskusje, wykłady i projekcje filmowe na jego temat zaprasza wiele polskich uczelni i instytucji. Okazją jest "Światowy Tydzień Mózgu", obchodzony w dniach 12-16 marca.

fot. pixabay.com

Obchodzony w wielu krajach świata Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. W Polsce liczne atrakcje z tym związane czekają m.in. mieszkańców Warszawy, Krakowa, Poznania, Białegostoku czy Torunia.

Wykłady i dyskusje z udziałem naukowców zajmujących się m.in. mózgiem będą miały miejsce od poniedziałku w Auditorium Maximum UJ w Krakowie (program dostępny na stronie: goo.gl/6oe2dp). W tym roku wykłady będą dotyczyć m.in. kwestii pseudomedycyny, modelowania neurocybernetycznego, diagnozowania i leczenia guzów mózgu czy chorób psychicznych w świetle teorii ewolucji. Część z wykładów będzie transmitowana przez internet. Oprócz nich zaplanowano projekcje filmowe, które odbędą się w Akademii Ignatianum. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona jest pamięci zmarłego w zeszłym roku wybitnego neurobiologa, prof. Jerzego Vetulaniego.

W Poznaniu liczne wykłady, wystawę i koncert przygotowali pracownicy PAN (goo.gl/2nzRzi). Wszystkie wydarzenia będą odbywać się od poniedziałku do piątki, od godz. 17 do 19. Naukowcy będą przybliżać m.in tematykę uzależnień, choroby Alzheimera czy pozytywnego myślenia. Dla zabieganych przygotowano możliwość śledzenia wykładów za pośrednictwem telewizji internetowej PlatonTV.

Po raz drugi w obchody "Światowego tygodnia mózgu" włączył się Instytut Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku (goo.gl/zH11TE). Na czwartek 15 marca zaplanowano wykłady popularnonaukowe z zakresu neuroestetyki oraz neurokognitywistyki społecznej.

W Warszawie o mózgu będzie można posłuchać w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Podczas wykładów w dniach 12-16 marca (zawsze o godz. 17.00) prezentowane będą najnowsze osiągnięcia z zakresu neurobiologii, psychologii i psychiatrii, odnoszące się do wybranych aspektów rozwoju mózgu i mające duże znaczenie nie tylko naukowe, ale i praktyczne. Przygotowano też atrakcje dla dzieci i młodzieży w postaci gier i pokazów.

Uniwersytet SWPS w Warszawie (goo.gl/iYV2PY) przygotował szereg wydarzeń dla dorosłych i dzieci. Odbędą się one 17 marca - będą to warsztaty, zajęcia z programowania oraz wykłady, które dotyczyć będą m.in. tajemnic naszej mimiki i neurobiologii funkcjonowania seksualnego.

Obchody "Międzynarodowego Dnia Mózgu" odbędą się też w Toruniu w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (goo.gl/du68Aq). Goście będą świadkami interaktywnych pokazów "Mózg od kuchni. Odkrywanie tajemnic umysłu" przygotowanych przez studentów z Toruńskiego Koła Kognitywistycznego oraz Studenckiego Koła Naukowego Psychologii UMK. Zaplanowano też wykłady na temat możliwości wykorzystania gier komputerowych w terapii zaburzeń i neurobiologii stresu.

Wstęp na większość z wymienionych wydarzeń jest darmowy, ale na część z nich mogą obowiązywać zapisy lub limity miejsc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter