21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Śladami Jezusa" - interaktywna wystawa w Świątyni Opatrzności Bożej

Ocena: 0
492

Spektakularne animacje komputerowe, repliki unikalnych eksponatów, poruszająca muzyka oraz zapachy – po raz pierwszy w Polsce tak bogate środki wyrazu wykorzystane zostały przy tworzeniu wystawy dotyczącej tematu wiary. Multimedialną ekspozycję „Śladami Jezusa”, która prowadzi nas przez wydarzenia Wielkiego Tygodnia, otworzył dziś w Warszawie kard. Kazimierz Nycz.

Fot. PAP / Jakub Kamiński

 Wystawa „Śladami Jezusa” usytuowana jest w pawilonie przy Świątyni Opatrzności Bożej. Będzie czynna do 9 czerwca.

- To może być wielka pomoc w przeżyciu Wielkiego Tygodnia i znakomite przygotowanie do pielgrzymki do Ziemi Świętej – podkreśla o. Narcyz Klimas OFM, pracujący od 31 lat w Ziemi Świętej naukowiec i badacz, wybitny autorytet w tematyce Bożego Grobu, opiekun merytoryczny wystawy. Jak podkreśla, prowadzi nas ona poprzez miejsca związane z wydarzeniami kluczowymi dla chrześcijańskiej wiary – od Wieczernika, poprzez Getsemani, Golgotę i Boży Grób, kończąc się na powrót w Wieczerniku, gdzie miało miejsce spotkanie Chrystusa z uczniami po Zmartwychwstaniu a następnie Zesłanie Ducha Świętego.

Wystawa zawiera też osobne działy, w których wyeksponowane są odtworzone dokładnie przedmioty związane z Męką Pańską, jak korona cierniowa, gwoździe, włócznia, którą żołnierz przebił bok Chrystusa a także pierścień Piłata, czy srebrniki.

Jest również m.in. ekspozycja poświęcona misjom chrześcijańskim na całym świecie czy Polakom obecnym w Ziemi Świętej - od krzyżowców po Jana Pawła II i Polaków obecnych tam dzisiaj.

-Wystawa to sacrum i tajemnica ale też wciągająca opowieść i rozrywka – podkreślił w rozmowie z KAI Krzysztof Noworyta ze Studia Tengent, które zrealizowało projekt. Studio ma na swym koncie takie produkcje jak film „miasto Ruin” dla Muzeum Powstania warszawskiego, „Niezwyciężeni” dla IPN czy projekt wystawy stałej dla muzeum Historii Polski.

Nad „Śladami Jezusa” pracowało 100 osób. To 750 m 2 ekspozycji zawierającej m.in. projekcje, wizualizacje w 4 salach, spektakl świetlny, czy film dokumentalno – animowany. Zz Warszawy wystawa pojedzie do Częstochowy i do Wrocławia a następnie m.in. do Irlandii i USA.

Ekspozycja ma charakter edukacyjno – kulturalny i jest skierowana do szerokiego grona odbiorców – od młodzieży wczesnoszkolnej do seniorów. Dodatkowo, na potrzeby nauczycieli, został stworzony scenariusz lekcji towarzyszących zwiedzaniu.

Narratorem wystawy jest Piotr Fronczewski. Zwiedzaniu towarzyszą pieśni w języku aramejskim w wykonaniu syryjskiej artystki mieszkającej w Polsce, Mirny Kbbeh.

Honorowy patronat nad wystawa objęli: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko – praskiej, o. Francisco Patton OFM, kustosz Ziemi Świętej, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW oraz Urząd dzielnicy Wilanów.

Więcej informacji na stronie sladamijezusa.pl/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka."

Dziś w Kościele: wtorek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14, 19-28; Ps 145 (144), 10-11. 12-13. 21 ; J 14,27-31a.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -