2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Ratujmy kobiety" sprzeczne z Kodeksem Norymberskim?

Ocena: 4.9
2469

Pod obrady parlamentu trafia kolejny projekt środowisk lewicowych. Tym razem chodzi w nim nie tylko o usunięcie z polskiego prawa przepisów chroniących dzieci przed narodzeniem, ale o wprowadzenie regulacji zezwalających na traktowanie ich jako przedmiot niczym nie ograniczonych eksperymentów badawczych.

fot. pixabay.pl

10 stycznia w Sejmie pełnomocniczka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Barbara Nowacka przedstawi uzasadnienie potrzeby uchwalenia ustawy „o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie”. Będzie to pierwsze czytanie tego obywatelskiego projektu. Przewiduje on m.in. możliwość dokonania aborcji na życzenie do 12 tygodnia ciąży, a ze względu na podejrzenie wad genetycznych, czy innych chorób dziecka do chwili porodu naturalnego.

Projekt "Ratujmy kobiety" – na co zwróciła uwagę w swojej opinii Naczelna Rada Lekarska – wyjmuje spod prawa dzieci przed narodzeniem także w przypadku eksperymentów badawczych. W Polsce, zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza, nie mogą uczestniczyć w takich eksperymentach m.in. więźniowie, osoby ubezwłasnowolnione, żołnierze zasadniczej służby wojskowej, czy właśnie dzieci poczęte. Jednym z celów lewicowego projektu jest w tym punkcie możliwość zalegalizowania takich eksperymentów na dzieciach nienarodzonych.

Warto przypomnieć, że w prawie międzynarodowym od czasu tzw. Kodeksu Norymberskiego z 1947 roku, który był reakcją na doświadczenia dokonywane przez lekarzy hitlerowskich na bezbronnych więźniach obozów koncentracyjnych, obowiązuje szereg regulacji, które stanowią zasady postępowania lekarzy w trakcie biomedycznych badań naukowych prowadzonych na ludziach. Jedną z nich jest właśnie zakaz prowadzenia eksperymentów na osobach, które nie są zdolne do podejmowania decyzji i wyrażenia woli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter