25 czerwca
sobota
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Prześladują was z Mego powodu" - reakcje po zamachu w Nicei

Ocena: 0
507

Błogosławieni jesteście, kiedy was prześladują z Mojego powodu, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie – te słowa błogosławieństw przytacza przewodniczący episkopatu Francji, komentując islamistyczny zamach na bazylikę Notre-Dame w Nicei. Nożownik ranił śmiertelnie trzy osoby, jednej obciął głowę. Zadając śmierć, składał islamskie wyznanie wiary: „Allach akbar – Allach jest wielki”.

Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Reagując na tę straszliwą zbrodnię abp Éric de Moulins-Beaufort, zapewnia o swej modlitwie za ofiary i ich bliskich, a także za całą diecezję Nicei, jej wiernych oraz biskupa André Marceau, aby „potrafili się nawzajem wspierać w tym doświadczeniu” i wspierać poszkodowanych. Przypomina też, że w najbliższą niedzielę, w uroczystość Wszystkich Świętych, usłyszymy Pana Jezusa, który kieruje swoje błogosławieństwa, do tych, którzy wprowadzają pokój i są prześladowani z Jego powodu.

Dramat w Nicei. Modlę się za ofiary i ich bliskich. W niedzielę, w dniu Wszystkich Świętych, usłyszymy od Pana: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni jesteście, gdy prześladują was z Mojego powodu. Albowiem wielka będzie wasza nagroda w niebie

– napisał hierarcha na Twitterze.

Pomimo ogarniającego ich bólu, katolicy nie poddają się lękowi i wraz całym narodem chcą stawić czoła temu zdradliwemu i ślepemu zagrożeniu

- czytamy w komunikacie Konferencji Episkoptau Francji. Na apel francuskich biskupów o godzinie 15.00 we wszystkich kościołach kraju zabrzmiały dzwony.

Zdruzgotany dzisiejszym zamachem jest natomiast ks. Jean-Louis Giordan, który do czerwca tego roku przez 16 lat był proboszczem bazyliki Notre-Dame w Nicei.

Dowiedziałem się, że to memu kościelnemu obcięto głowę. Miał na imię Vincent. Proszę mi wybaczyć, ale jestem wściekły. Mam już tego dosyć, mam dosyć tak zwanych karykatur, które są wypowiedzeniem wojny. A atakuje się nas, atakuje się kościoły. I wszystko po to, by bronić laickości, wolności. Jestem wściekły

– powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Giordan.

Nie wiem, dlaczego zaatakowano właśnie bazylikę Notre-Dame. Szaleńcy atakują gdziekolwiek. Ale myślę, że na tym się nie skończy. Będą kolejne problemy, jeśli nie będzie reakcji. Chrześcijanie, którzy czytali encyklikę Fratelli tutti, wszyscy jesteśmy braćmi, zastanawiają się, czy wszystkie te słowa mają dziś jakiekolwiek znaczenie. Mam poważne wątpliwości. Jestem wściekły i zdruzgotany, bo to ja sprowadziłem tego kościelnego do bazyliki Notre-Dame, przed dziesięciu laty. A teraz zginął taką śmiercią.

W reakcji na zamach wszystkie kościoły w Nicei zostały zamknięte aż do odwołania i znajdują się pod ochroną policji. Poinformował o tym ordynariusz diecezji nicejskiej bp André Marceau, który w swoim komunikacie zwrócił uwagę, że do tego „odrażającego aktu terrorystycznego w murach bazyliki Notre-Dame i w jej pobliżu” doszło „kilka dni po brutalnym zamordowaniu profesora Samuela Paty’ego” w Conflans-Sainte-Honorine, a także kilka tygodni po „niszczycielskim przejściu burzy Alex” nad terenem diecezji.

Mój smutek jako człowieka nie ma końca w obliczu tego, co inne istoty, zwane ludzkimi, mogą popełnić

– napisał hierarcha. Zapewnił o swej modlitwie za ofiary, ich bliskich, siły porządkowe, znajdujące się „na pierwszej linii”, a także za „kapłanów i wiernych zranionych w swej wierze i nadziei.

Niech duch Chrystusowego przebaczenia przeważy w obliczu tych okrutnych czynów

– zakończył bp Marceau.

+++++

Dziś o godz. 9 rano doszło do zamachu w bazylice Matki Bożej w Nicei na południu Francji. Zginęły dwie kobiety modlące się w świątyni i mężczyzna - kościelny pilnujący porządku i bezpieczeństwa w światyni. Jedej z kobiet sprawca obciął głowę, a mężczyźnie  - podciął gardło. Kilka innych obecnych w bazylice osób także odniosło rany.

Domniemanego sprawcę zamachu szybko zatrzymano. Ranny podczas aresztowania trafił do szpitala. Jak poinformowała miejscowa policja, zanim przystąpił do działania, „ucharakteryzował się”. Podczas dokonywania mordu i w chwili zatrzymania zamachowiec wielokrotnie krzyczał "Allahu akbar". Otwarcie mówi o jego sposobie działania typowym dla sprawców aktów terrorystycznych.

Po zatrzymaniu zamachowca rozpoczęto dochodzenie w sprawach „morderstwa w związku z podejmowaniem działań terrorystycznych”, „usiłowania zabójstwa w związku z podejmowaniem działań terrorystycznych” oraz „przynależności do zbrodniczego stowarzyszenia terrorystycznego”. Śledztwo prowadzi Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralna Dyrekcja Policji Kryminalnej.

Dokonany dziś zamach wpisuje się w kontekst zagrożenia terrorystycznego, które wzmogło się zwłaszcza po niedawnych atakach na redakcję tygodnika paryskiego "Charlie Hebdo" i po ubiegłotygodniowym zabójstwie nauczyciela Samuela Paty'ego przed szkołą w Conflans-Sainte-Honorine. Na początku tego tygodnia dyrektor generalny policji krajowej wezwał podległe mu jednostki do czujności, wskazując w depeszy rozesłanej do kierownictw służb centralnych, że "Francja jest celem narastającego i ciągłego zagrożenia terrorystycznego".

Groźbę te powtórzyła 27 bm. agencja Thabat, bliska Al-Qaidzie, potępiając zamieszczenie karykatur proroka Mahometa przez wspomniany tygodnik satyryczny. Prezydent kraju odpowiedział, że ponowne pojawienie się tych rysunków mieści się w ramach wolności słowa. Wspomniana agencja wymieniła też wiele innych celów potencjalnych zamachów, w tym miejsca kultu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Sobota, XII Tydzień zwykły - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
zachowałaś słowa Boże
i rozważałaś je w sercu swoim.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 2,41-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter