28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Pro Bono Poloniae" dla kapłanów. Wśród nagrodzonych ks. Henryk Zieliński

Ocena: 4.7
2839

– Dziękuję księżom, że są dobrym przykładem jak tworzyć alians szabli i Różańca – powiedział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk do laureatów medalu Pro Bono Poloniae.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

17 grudnia w siedzibie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczono ośmiu kapłanów: ks. Jana Sikorskiego, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, ks. Henryka Zielińskiego, ks. Bogdana Bartołda, ks. Józefa Maja, ks. Pawła Piotrowskiego, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, ks. Stanisława Małkowskiego. 

– Dewiza medalu Pro Bono Poloniae, zawiera się w określeniu: „Dla dobra Polski”. Miałem zaszczyt wręczyć medale kapłanom związanym z opozycją komunistyczną. To wyraz naszej wdzięczności, że byli księża wtedy po stronie wolnego narodu, byli drogowskazami jak walczyć o suwerenność – powiedział Jan Kasprzyk. – Te medale miałem też zaszczyt wręczyć kapłanom, którzy do chwili obecnej starają się, abyśmy nie utracili tego, co tworzy i buduje naród. Starają się, by ludzie nie utracili pamięci o przeszłości, abyśmy mogli zakorzeniać się w przyszłości, jak wołał św. Jan Paweł II – podkreślił prezes UdKiOR. Przypomniał słowa marszałka Piłsudskiego, że niezakorzenieni przestajemy być narodem, stajemy się tylko zbiorowiskiem ludzi na danym terytorium.

– Bardzo dziękujemy wam, że jak dawniej tak i dziś nie brakuje wam odwagi by mówić, jak być dobrym człowiekiem, jak być dobrym Polakiem. Dziękujemy za wasz przykład. Musi w Rzeczpospolitej istnieć las szabli i Różańca. Tylko wtedy będziemy mogli tworzyć współczesność. Szabla jest tu symbolem walki o Polskę, która trwa każdego dnia, dziś jest to przykład życia i czyn, a do tego potrzebna jest modlitwa – podkreślił Jan Kasprzyk. 

Związek Solidarność Polskich Kombatantów i Osób represjonowanych wręczył Honorowy Krzyż Zasługi Semper Fidelis Monice Kalinowskiej, dyrektor Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Uroczystości połączone były ze spotkanie opłatkowym, na które przybyli biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, działacze opozycji komunistycznej, osoby represjonowane z powodów politycznych w latach 1956-1989, sędzia Bogusław Nizieński – przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie Urzędu. Jan Kasprzyk dziękował im za odwagę, dzięki której dziś możemy żyć w wolnym państwie. 

Podczas spotkania z koncertem pieśni patriotycznych i kolęd wystąpił Lech Makowiecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter