6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Pro Bono Poloniae" dla kapłanów. Wśród nagrodzonych ks. Henryk Zieliński

Ocena: 4.7
2312

– Dziękuję księżom, że są dobrym przykładem jak tworzyć alians szabli i Różańca – powiedział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk do laureatów medalu Pro Bono Poloniae.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

17 grudnia w siedzibie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczono ośmiu kapłanów: ks. Jana Sikorskiego, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, ks. Henryka Zielińskiego, ks. Bogdana Bartołda, ks. Józefa Maja, ks. Pawła Piotrowskiego, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, ks. Stanisława Małkowskiego. 

– Dewiza medalu Pro Bono Poloniae, zawiera się w określeniu: „Dla dobra Polski”. Miałem zaszczyt wręczyć medale kapłanom związanym z opozycją komunistyczną. To wyraz naszej wdzięczności, że byli księża wtedy po stronie wolnego narodu, byli drogowskazami jak walczyć o suwerenność – powiedział Jan Kasprzyk. – Te medale miałem też zaszczyt wręczyć kapłanom, którzy do chwili obecnej starają się, abyśmy nie utracili tego, co tworzy i buduje naród. Starają się, by ludzie nie utracili pamięci o przeszłości, abyśmy mogli zakorzeniać się w przyszłości, jak wołał św. Jan Paweł II – podkreślił prezes UdKiOR. Przypomniał słowa marszałka Piłsudskiego, że niezakorzenieni przestajemy być narodem, stajemy się tylko zbiorowiskiem ludzi na danym terytorium.

– Bardzo dziękujemy wam, że jak dawniej tak i dziś nie brakuje wam odwagi by mówić, jak być dobrym człowiekiem, jak być dobrym Polakiem. Dziękujemy za wasz przykład. Musi w Rzeczpospolitej istnieć las szabli i Różańca. Tylko wtedy będziemy mogli tworzyć współczesność. Szabla jest tu symbolem walki o Polskę, która trwa każdego dnia, dziś jest to przykład życia i czyn, a do tego potrzebna jest modlitwa – podkreślił Jan Kasprzyk. 

Związek Solidarność Polskich Kombatantów i Osób represjonowanych wręczył Honorowy Krzyż Zasługi Semper Fidelis Monice Kalinowskiej, dyrektor Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Uroczystości połączone były ze spotkanie opłatkowym, na które przybyli biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, działacze opozycji komunistycznej, osoby represjonowane z powodów politycznych w latach 1956-1989, sędzia Bogusław Nizieński – przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie Urzędu. Jan Kasprzyk dziękował im za odwagę, dzięki której dziś możemy żyć w wolnym państwie. 

Podczas spotkania z koncertem pieśni patriotycznych i kolęd wystąpił Lech Makowiecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter