28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Pan Tadeusz", "Noce i dnie" lub wiersz Józefa Barana - znamy tematy tegorocznych matur z języka polskiego (poziom podstawowy)

Ocena: 0
823

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swej stronie internetowej arkusze tegorocznych matur z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch częśći:
- testu do rozwiązania
- wypracowania do wyboru: własnej rozprawki na jeden z dwóch podanych z arkuszu tematów lub analizą podanego w arkuszu wiersza.

TEST

Rozwiązujący test musieli rozwiązać zadania związane z rozumieniem fragmentów tekstów: Krzysztofa A. Wieczorka "Serce czy rozum? Emocje w argumentacji i perswazji" i Grzegorza Jakowicza "Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata". Za tekst można było uzyskać maksymalnie 20 punktów. Udostępniono także arkusze testu dla obywateli Ukrainy.

WYPRACOWANIE

Zadaniem maturzystów było opracowanie podanego w arkuszu tematu na podstawie podanego tekstu literackiego oraz innych zaproponowanych przez siebie tekstów kultury: omówienie problemu, przedstawienie własnego stanowiska wobec podanego w temacie problemu i to stanowisko uzasadnić. Praca maturalna powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. Za wypracowanie można było uzyskać maksymalnie 50 punktów. Udostępniono także arkusze wypracowania dla obywateli Ukrainy.

I temat:

"Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu +Pana Tadeusza+, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury". (fragment z początku XII księgi "Pana Tadeusza" z opisem uczty).

II temat:

"Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu +Nocy i dni+ Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury". (fragment o początkach małżeństwa Barbary i Bogumiła, o ich wspólnym życiu i pracy w majątku Krępa).

Analiza tekstu poetyckiego:

Polecenie "Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij" w tym roku dotyczyło wiersza poety i eseisty Józefa Barana "Najkrótsza definicja życia".

*******

CKE udostępniła także arkusze dla osób niesłyszących (kod arkusza: EPOP-P1-700-2205, EPOP-P2-700-2205)

Łącznie na napisanie testu i wypracowania maturzyści mieli 170 minut. Aby zdać ten egzamin, trzeba uzyskać minimum 30 proc. ze wspomnianych w sumie 70 punktów możliwych do zdobycia.

Szacunkowo do dzisiejszego, obowiązkowego egzaminu maturalnego przystąpiło ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Chęć przystąpienia do matury z języka polskiego – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowało też ok. 5480 absolwentów z wcześniejszych lat oraz 41 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter