25 czerwca
piątek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ONZ: 130 mln nowych ubogich po pandemii koronawirusa

Ocena: 0
448

Światowa recesja gospodarcza spowodowana pandemią koronawirusa może zepchnąć kolejne 130 mln ludzi w stan skrajnego ubóstwa, szczególnie w Afryce, w ciągu najbliższych 10 lat – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Według jej szacunków spadek PKB najbogatszych państw świata wyniesie około pięciu procent. A choć w przypadku państw rozwijających będzie on mniejszy, to wywoła tam niebezpieczny wzrost ubóstwa.

Fot. PAP/EPA/Gustavo Amador

Rytm i siła wychodzenia z kryzysu zależą nie tylko od środków w dziedzinie zdrowia publicznego powziętych dla spowolnienia upowszechniania się wirusa, ale także od zdolności państw w ochronie miejsc pracy i zarobków, szczególnie u najbardziej narażonych członków naszych społeczeństw

– mówi główny ekonomista ONZ Elliott Harris.

Według przedstawionego przedwczoraj raportu nt. sytuacji i perspektyw światowej gospodarki („World Economic Situation and Prospects”), pandemia zaostrzyła ubóstwo i nierówności. W jej wyniku 34,3 mln ludzi będzie żyło w 2020 r. poniżej progu ubóstwa, przy jego wzroście o 56 proc. w państwach afrykańskich. Kolejne 130 mln może znaleźć się w tym stanie do 2030 r.

Dokument przestrzega przed ryzykiem, jakie może pociągnąć za sobą wstrzyknięcie do systemu finansowego miliardów dolarów, które przyczynią się szybkiego wzrostu cen akcji i obligacji, pomijając przy tym inwestycje produkcyjne. Główny autor raportu Hamid Rashid wyjaśnia, że poprzez udzielaną pomoc finansową rządy powinny wspierać przedsiębiorstwa w inwestowaniu w produkcję. Jest to niezbędne do tego, by chronić miejsca pracy i zapobiec dalszemu wzrostowi nierówności w poziomie dochodów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Piątek, XII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Chcę, bądź oczyszczony!
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 8,1-4
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter