29 maja
piątek
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś Święto Wojska Polskiego

Ocena: 0
907

– Obowiązkiem i mądrością narodu jest pamięć o bohaterach, którzy przelewali krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny – powiedział w katedrze polowej Wojska Polskiego Józef Guzdek.

2016-08-15, 10:03
kos / Warszawa (KAI), rk
fot. PAP/Leszek Szymański

Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy świętej w intencji wojska w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, na pamiątkę zwycięstwa odniesionego nad wojskami Armii Czerwonej pod Warszawą w 1920 roku. Przeszło ono do historii pod nazwą Cudu nad Wisłą. We Mszy św. uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda z małżonką.

Eucharystia, odprawiona z ceremoniałem wojskowym, rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania hymnu państwowego.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że w kościołach obchodzony jest dziś podwójny cud. Pierwszym z nich jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, drugim "cud nad Wisłą", zwycięstwo nad wojskami Armii Czerwonej ciągnącej na zachód Europy w sierpniu 1920 roku. Biskup Polowy przypomniał okoliczności i atmosferę dni sprzed 96 lat, gdy cały naród wspierał wojsko w obronie stolicy. – Walczącej Warszawie błogosławił papież Benedykt XV. Apelował, aby 15 sierpnia odmawiano różaniec, prosząc o wsparcie i zwycięstwo za przyczyną Maryi – przypomniał. Zdaniem biskupa polowego ocalenie stolicy było "zasługą odwagi żołnierzy i wspierającej ich ludności cywilnej". – Jedność budowana przez wspólną modlitwę spodobała się Bogu, który zachował nasz kraj od ponownej niewoli. Bóg był z nami! – powiedział. Podkreślił, że wybawienie przyszło dzięki wstawiennictwu Maryi.

Nawiązując do niedawnej wizyty Ojca Świętego Franciszka biskup polowy przypomniał, że w przemówieniu inaugurującym wizytę w Polsce papież podkreślił, że „cechą charakterystyczną polskiego narodu jest pamięć”. – Pamiętamy o udziale Maryi w dziele zbawienia człowieka i Jej cudownym wyniesieniu z ciałem i duszą do nieba. Nie zapominamy o cudownym ocaleniu naszej wolności latem 1920 roku – zapewnił.

Według biskupa polowego w Polsce w ostatnim czasie wydarzył się jeszcze jeden cud. Były nim Światowe Dni Młodzieży, które obchodziliśmy w ostatnim tygodniu lipca. – Wbrew sceptykom, do Polski bardzo licznie przybyli młodzi ze 187 krajów świata. Zaufali Bogu i nie ulegli presji mediów wieszczących zagrożenie terrorystyczne – przypomniał. Zdaniem ordynariusza wojskowego „w świecie podzielonym konfliktami zbrojnymi, nękanym atakami terrorystycznymi i nienawiścią, Polska okazała się oazą pokoju i bezpieczeństwa, wzajemnej życzliwości oraz odpowiedzialności".

Biskup Polowy wyraził wdzięczność Wojsku Polskiemu za ofiarność i pomoc w przygotowaniu i bezpiecznym przeprowadzeniu Światowych Dni Młodzieży oraz wizyty Ojca Świętego Franciszka. Wymienił m.in. budowę przepraw, miasteczek namiotowych, zabezpieczenie saperskie, jako przykłady licznych działań prowadzonych przez żołnierzy w przygotowaniu tych wydarzeń. – Wojsko angażując się w to ważne wydarzenie potwierdziło swoją więź z narodem i zasłużyło na wielkie uznanie. Docenił to także i okazał wdzięczność Następca św. Piotra – powiedział.

Ordynariusz wojskowy zauważył, że podczas ostatniego spotkania z młodzieżą, którą w większości stanowili wolontariusze ŚDM papież powiedział, że są oni nadzieją Kościoła i świata, ale pod dwoma warunkami: powinni pamiętać o przeszłości i odważnie wpływać na kształt teraźniejszości. 

Biskup Guzdek podkreślił, że odsłoniętą po Mszy św. tablicą w arkadach Grobu Nieznanego Żołnierza poświęconą Żołnierzom Wyklętym i Ofiarom Obławy Augustowskiej upamiętniona zostanie ich ofiara za Ojczyznę.

– Obowiązkiem i mądrością narodu jest pamięć o bohaterach, którzy przelewali krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Dlatego dziś w Święto Wojska Polskiego obejmujemy ich wszystkich miłością i wdzięczną modlitwą. Za wstawiennictwem Matki Bożej Wniebowziętej prosimy o odwagę w budowaniu poczucia sprawiedliwości i bezpieczeństwa naszego kraju – powiedział.

Na koniec zachęcił do modlitwy w intencji żołnierzy pełniących służbę na misjach pokojowych i w intencji Ojczyzny. – Hetmanko Żołnierza Polskiego, błogosław tym, którzy dziś stoją na straży niepodległości i suwerenności naszego kraju. W sposób szczególny miej w opiece żołnierzy pełniących misje poza granicami kraju. Maryjo, Królowo Polski, ucz nas wierności w służbie Bogu i Ojczyźnie! – zachęcił.

Eucharystię koncelebrowali bp Richard Spencer, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych, ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP oraz kapelani Ordynariatu Polowego. 

We Mszy św. uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, obecni byli także premier Beata Szydło, Paweł Soloch, szef BBN, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego, generałowie WP, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe. Do katedry polowej licznie przybyli także przedstawiciele wojskowi ambasad akredytowanych w Polsce.

Przed zakończeniem Eucharystii odbył się obrzęd poświęcenia ziół przyniesionych przez wiernych do katedry.

Po Mszy św. w arkadach Grobu Nieznanego Żołnierza odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca m.in. Żołnierzy Wyklętych oraz ofiary Obławy Augustowskiej. Tablicę pobłogosławi bp Józef Guzdek. Po uroczystości w Belwederze prezydent wręczy nominacje na wyższe stopnie oficerskie oraz pożegna kończących służbę generałów. W południe podczas Centralnej Uroczystości Święta Wojska Polskiego odbędzie się defilada wojskowa z udziałem blisko 1,5 tys. polskich żołnierzy oraz ok. 200 żołnierzy z kilkunastu innych państw.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter