4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

NSA podtrzymał decyzję o nieuznaniu w polskim prawie brytyjskiego aktu urodzenia dziecka pary homoseksualnej

Ocena: 0
1516

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę pełnomocniczki kobiety, której odmówiono wpisu do polskich ksiąg obcego aktu urodzenia dziecka, gdzie jako rodzice widnieją dwie kobiety. Skarga została wniesiona w związku z uchwałą NSA z grudnia 2019 r. stwierdzajacą, że nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie zamiast ojca - rodzica, który nie jest mężczyzną.

Fot. pixabay.com/CCO

W grudniu ubiegłego roku NSA uznał, że polskie przepisy nie dopuszczają transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. Jednocześnie NSA podkreślił wtedy, w uzasadnieniu uchwały, że nie można uzależniać nabycia obywatelstwa polskiego przez dziecko urodzone za granicą od uprzedniej czynności wpisania (transkrypcji) zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego.

(...) Dla składu obecnie orzekającego stanowisko wyrażone w tej uchwale jest wiążące

- wskazała w uzasadnieniu wtorkowego wyroku NSA sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak. W zwiażku z tym NSA nie mógł wystąpić z pytaniem dotyczacym sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE, o co wnioskowały pełnomocniczki kobiety, która wniosła skargę, a także przedstawicielka Rzecznika Praw Obywatelskich.

Będą być może takie inne sprawy przed sądem administracyjnym i być może inne składy z takim pytaniem prawnym będą mogły wystąpić. Nas zdecydowanie wiąże stanowisko zawarte w tej uchwale

- mówiła sędzia Masternak-Kubiak. Jednocześnie wskazała, że zagadnienie transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia, w których rodzice są tej samej płci, jest doniosłe i wymaga ingerencji ustawodawcy.

Sąd prawa nie tworzy, sąd wydaje orzeczenie w jednostkowej sprawie

- zaznaczyła.

Sprawa dotyczyła skargi kasacyjnej kobiety, której kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Piasecznie odmówił przepisania (transkrypcji) do polskich ksiąg aktu urodzenia jej syna, urodzonego w Londynie w 2015 r. W akcie tym jako rodzice widniały dwie kobiety. Odmowę podtrzymał wojewoda mazowiecki, a skargę na odmowę oddalił w październiku 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Oddalenie sprawy przez WSA zaskarżyła następnie matka dziecka do NSA wskazując, że w związku z brakiem transkrypcji aktu urodzenia odmówiono jej dziecku nadania numeru PESEL oraz wydania polskiego paszportu. NSA podkreślał jednak w grudniu, że nabycia obywatelstwa nie można "w żadnym razie uzależniać od transkrypcji".

Jesteśmy rozczarowani wyrokiem. Uważamy, że zachodziły tu przesłanki, aby wystąpić z pytaniem do TSUE

- powiedziała dziennikarzom po wtorkowym wyroku NSA jedna z pełnomocniczek skarżącej kobiety mec. Karolina Gierdal.

Adwokat dodała, że sprawa ta będzie się toczyła na innej płaszczyźnie - zabiegania o uzyskanie dla dziecka numeru PESEL bez uprzedniej transkrypcji aktu urodzenia. Jak zaznaczyła, na razie - mimo wymowy uzasadnienia grudniowej uchwały NSA - są to próby bezskuteczne; niewykluczone więc, że te zabiegi za kilka lat ponownie zakończą się wyrokami sądów administracyjnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter