26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Niepodległa" o atrakcjach upamiętniających wybory 1989 r. i wizytę papieża w Polsce w 1979 r.

Ocena: 0
1081

Widowisko multimedialne dla tysięcy widzów, koncert pieśni Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego na UW i muzyki symfonicznej w Teatrze Wielkim w Warszawie zapowiada Biuro Programu "Niepodległa" na 30-lecie wyborów 1989 r. i 40-lecie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Fot. PAP / Wojciech Olkuśnik

W tym roku mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, która trwała od 2 do 10 czerwca 1979 r. To wówczas papież wypowiedział w Warszawie słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!". 10 lat później - 4 czerwca 1989 r. - odbyły się w Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu, doprowadzając tym samym do upadku komunizmu i trwałych przemian politycznych na rzecz demokracji.

"W czerwcu 2019 roku upamiętniamy rocznice wydarzeń, które połączyły Polaków, które nadały nowy ton polskiej walce z komunizmem i które zmobilizowały nas w dążeniach do stworzenia w pełni niepodległego kraju. Dzięki moralnemu wsparciu Jana Pawła II oraz dzięki zapałowi i zaangażowaniu Polaków rozpoczął się okres pokojowych przemian ustrojowych w całej Europie Środkowowschodniej. Ich efektem było przeprowadzenie w Polsce pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku" - przypomniał wiceszef MKiDN Jarosław Sellin, który w piątek na konferencji prasowej w Łazienkach Królewskich przedstawił planowane wydarzenia związane z obiema rocznicami. Minister Sellin nadzoruje działania Biura Programu "Niepodległa".

Wiceszef MKiDN podkreślił m.in. znaczenie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. "Papież Polak wybrany w 1978 roku, właśnie w czerwcu 1979 roku, czyli 40 lat temu po raz pierwszy odbył swoją pielgrzymkę do Polski - tych pielgrzymek zresztą było potem bardzo wiele, ale ta była chyba najbardziej brzemienna w skutki. Była jeszcze noc komunizmu w Polsce, wydawało się, że system był nie do ruszenia, a tymczasem wtedy, kiedy papież po raz pierwszy pojawił się na polskiej ziemi - 2 czerwca 1979 roku - to można powiedzieć policzyliśmy się i zobaczyliśmy jak jest nas wielu i jaką moc stanowimy - duchową i w pewnym sensie też polityczną. To zaowocowało tym, co stało się rok później, czyli wielkim wybuchem Solidarności" - opowiadał minister.

Program obchodów - jak poinformowało Biuro Programu "Niepodległa" - rozpocznie się 2 czerwca widowiskiem na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Będzie to koncert muzyki towarzyszącej Polakom w trakcie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Współczesne interpretacje utworów wykonają m.in. Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Ryszard Rynkowski, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, a także takie zespoły jak Zakopower, Golec uOrkiestra czy Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Całość widowiska, która będzie transmitowana w TVP i w Polskim Radiu, uzupełnią materiały archiwalne, fragmenty papieskich homilii i przemówień. "Podczas koncertu widzowie na placu Piłsudskiego oraz przed telewizorami, jak i słuchacze przed radioodbiornikami usłyszą utwory ważne i znaczące dla historii Polski, a także te szczególnie ukochane przez Jana Pawła II. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny" - zapowiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Edmund Kowalski, który jest pełnomocnikiem szefa MKiDN ds. organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z obiema rocznicami.

"Później ruszamy w Polskę z koncertami fortepianowymi w każdym z miast, które odwiedził Jan Paweł II 40 lat temu. W serii koncertów +Fortepiany Wolności+ usłyszymy ulubione melodie Karola Wojtyły oraz utwory jemu dedykowane. Każdemu koncertowi towarzyszyć będzie również wystawa +Polski Album Rodzinny+, pokazująca jak 40 lat temu wyglądały spotkania papieża z wiernymi w każdej z tych miejscowości. Domknięciem projektu będzie film dokumentalny zrealizowany wspólnie z TVP, który pokaże jak pielgrzymka Jana Pawła II z 1979 roku zmieniła losy niektórych Polaków" – dodał Kowalski.

Wystawa "Polski Album Rodzinny" powstała we współpracy m.in. z Polską Agencją Prasową.

Pontyfikat Jana Pawła II miał istotne znaczenie dla przemian demokratycznych w Polsce. W ocenie badaczy dziejów Polski, wizyta papieża w 1979 r. przyczyniła się do wzmocnienia tożsamości narodowej Polaków; przyniosła też im nadzieję na zmianę. To wówczas w Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) papież wypowiedział słowa: "Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież (...): Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!". Kolejny raz Jan Paweł II przyjechał do Polski w 1983 roku, gdy w Polsce trwał stan wojenny. Pielgrzymka papieża z czerwca 1987 r., która przebiegała pod hasłem "Do końca ich umiłował", w ocenie historyków stała się istotnym elementem podstawy przyszłej transformacji ustrojowej.

Biuro Programu "Niepodległa" włączy się również w obchody 30-lecia wyborów z czerwca 1989 r. Minister Sellin przypomniał, że gospodarzem wydarzeń rocznicowych będzie Senat, który w 1989 roku był pierwszą izbą wybieraną w pełni demokratycznie. "Działania Biura uzupełnią te planowane przez Senat. Zaplanowaliśmy zarówno koncert muzyki symfonicznej jak i koncert pieśni stworzonych przez dwóch bardów Solidarności – Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Wszystkim Polakom przypomnimy też unikatowy plakat mobilizujący do wzięcia udziału w wyborach w 1989 roku" - mówił Sellin.

Oficjalnym wydarzeniem rocznicowym będzie uroczysty koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Na scenie zasiądą muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Michała Klauzy. Na fortepianie towarzyszył będzie orkiestrze Łukasz Krupiński. Jak podało biuro, w repertuarze znajdą się m.in. "Mazur z opery Halka" Stanisława Moniuszki, "Fantazja A-dur na tematy polskie opus 13" Fryderyka Chopina czy "Trzy Tańce opus 34 na orkiestrę" Henryka Mikołaja Góreckiego. Ponadto orkiestra wykona "Uwerturę" Ignacego Jana Paderewskiego i "Małą Suitę" Witolda Lutosławskiego.

Program Wieloletni "Niepodległa" służy organizacji obchodów stulecia odzyskania niepodległości; w 2019 r. koncentruje się na 100-leciu odbudowania państwa polskiego. Głównym celem programu jest - jak podaje biuro - wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granica? do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym świętowaniu. Program ma być realizowany do 2022 r. - do 100-lecia ostatecznego ustalenia granic II RP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły



POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter