29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Najważniejsza jest pamięć" - IPN podsumowało 22 lata istnienia

Ocena: 1.4
250

IPN jako jedyna instytucja w państwie polskim upomina się o nich, przywraca im tożsamość, chowa ich, wręcza noty identyfikacyjne ich rodzinom, które od ponad 80 lat czekają, na to, aby móc pochować swoich bliskich - mówił Karol Nawrocki o ofiarach totalitaryzmów podczas środowej konferencji prasowej.

Fot. Wikimedia/CC BY-SA 3.0 pl

W Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja pod hasłem "Najważniejsza jest pamięć" z udziałem prezesa dra Karola Nawrockiego.

Podczas briefingu prezentującego dorobek IPN, który odbył się przed warszawskim budynkiem Instytutu, Nawrocki, podkreślił, że dla pracowników instytucji "najważniejsza jest pamięć". "W IPN pracują pasjonaci historii, ludzie, którzy swoje zawodowe życie także od ponad 20 lat poświęcili tej instytucji i każdego dnia służą polskiej prawdzie historycznej i pamięci" - stwierdził.

Archiwum IPN zawiera 93 kilometry akt, 39 milionów fotografii oraz 2,5 tys. nagrań wideo. Pracownicy instytutu zidentyfikowali 220 ofiar totalitaryzmów komunistycznego i nazistowskiego, w tym 70 osób na "Łączce" na cmentarzu Powązki w Warszawie.

"IPN jako jedyna instytucja w państwie polskim upomina się, przywraca im tożsamość, chowa ich, wręcza noty identyfikacyjne ich rodzinom, które od ponad 80 lat czekają, na to, aby móc pochować swoich bliskich" - powiedział Karol Nawrocki o ofiarach totalitaryzmów z lat 1939-56.

W bazie materiału genetycznego instytutu jest 3,2 tys. prób, do systemu CODIS wprowadzono 1,4 tys. profili genetycznych.

Co jest konkluzją misji Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej to fakt, że IPN dysponuje unikalną, największą na świecie bazą genetyczną ofiar totalitaryzmów z lat 30., 40. i 50. XX wieku - powiedział w środę w Warszawie prezes Instytutu Karol Nawrocki.

Jednym z istotnych projektów realizowanych przez IPN jest Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. Obsługuje on 13 tys. zapytań rocznie.

W projekcie "Archiwum Pełne Pamięci" zgromadzono archiwalia od 1600 darczyńców z całego świata. "To jeden z najważniejszych projektów instytutu" - powiedział Nawrocki.

W ciągu ostatnich lat IPN dokonał 596 upamiętnień, dokonał renowacji i odbudowy 75 upamiętnień oraz zrealizował 123 ekshumacje z grobów wojennych.

"Nie zapominamy o tych, którym zawdzięczamy wolność" - mówił prezes IPN, nawiązując do inicjatywy Krzyża Wolności i Solidarności, który jest przyznawany działaczom opozycji antykomunistycznej. Status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej uzyskało 18. tys. osób. Ponad 7,9 tysiąca osób otrzymało Krzyż Wolności i Solidarności. Innym projektem jest "Encyklopedia Solidarności" zawierająca 5 tys. biogramów.

Działania edukacyjne IPN to 9 tys. warsztatów i lekcji historii rocznie, 16 dużych projektów edukacyjnych i konkursów ogólnopolskich i 600 inicjatyw regionalnych i lokalnych własnych i realizowanych we współpracy z instytucjami zewnętrznymi. "Docieramy z przekazem historycznym tam, gdzie nie dociera żadna inna instytucja" - tłumaczył Karol Nawrocki idee działań edukacyjnych dla lokalnych społeczności.

IPN wydał 30 gier edukacyjnych, w tym 7 w wersji elektronicznej. W ciągu 22 lat złożono pół miliona oświadczeń lustracyjnych. Procesowej ocenie poddano 138 tys. z nich. Prokuratorzy pionu lustracyjnego IPN skierowali do sądów 2135 wniosków o wszczęcie postępowania lustracyjnego. Prokuratorzy instytutu przeprowadzili ponad 25 tys. postępowań karnych i skierowali 23 wnioski o tymczasowe aresztowanie. Wniesiono 387 aktów oskarżenia przeciw 579 osobom.

Pracownicy IPN uczestniczyli w 900 konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Instytut wydaje cztery periodyki - trzy roczniki i półrocznik. Instytut wydał 3,5 tys. publikacji, w tym 150 w językach obcych.

IPN powołano w styczniu 1999 r. Do zadań IPN należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, w tym zbrodni popełnionych na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości, popełnionych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. Inne zadania Instytutu to prowadzenie badań naukowych oraz działalność w zakresie edukacji publicznej.

Ustawowym zadaniem instytutu jest także poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego, poległych w walce z systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych i czystek etnicznych w latach 1917-1990.

IPN ma za zadanie prowadzenie działalności związanej z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego w kraju i za granicą oraz miejsc walki i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r.

Ustawa o IPN przewiduje udostępnianie dokumentów zgromadzonych w archiwach służb specjalnych PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny.

Od 23 lipca 2021 r. prezesem Instytutu Pamięci Narodowej jest dr Karol Nawrocki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter