24 czerwca
niedziela
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: Spacery "Śladami św. Brata Alberta i Karola Wojtyły"

Ocena: 0
360

Miejsca związane z życiem i posługą św. Brata Alberta i Karola Wojtyły odwiedzą uczestnicy spacerów zainaugurowanych w niedzielę w Krakowie. W spacerach mogą uczestniczyć zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści. Przedsięwzięcie nawiązuje do roku św. Barta Alberta.

fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Barbara Munk z Instytutu poinformowała PAP w niedzielę, że osoby zainteresowane biografią dwóch polskich świętych mogą wziąć udział w spacerach nieodpłatnie. Odbywać się one będą w wybrane niedziele – od lipca do listopada tego roku. Uczestników oprowadzać będzie historyk i przewodnik miejski Agnieszka Podyma.

W sumie zaplanowano 11 spacerów, które zawsze będą się zaczynać o godzinie 15 na pl. Matejki pod pomnikiem Grunwaldzkim. Trasa około 2–godzinnej wędrówki wiedzie poprzez wybrane punkty związane z osobami obu świętych znajdujące się na krakowskim Starym Mieście. 

– Spacery to forma zwiedzania miasta, która w ostatnim czasie cieszy się dużym powodzeniem. Zapraszamy do miłego spędzenia czasu całe rodziny, bo spacery mają charakter rodzinny – zaznaczyła Munk.

Udział w spacerach jest bezpłatny, ale ze względów organizacyjnych wymagane są wcześniejsze zgłoszenia indywidualne i grupowe. Karty zgłoszenia i dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.idmjp2.pl.

Spacery po Krakowie śladami Brata Alberta i Karola Wojtyły są częścią większego projektu realizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie: „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II”. Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury w ramach programu „Kultura Dostępna”.

Inicjatywa nawiązuje do roku św. Brata Alberta, ogłoszonego na ten rok przez Sejm i Episkopat.

Brat Albert (wł. Adam Chmielowski) był jednym z prekursorów polskiego impresjonizmu, założycielem zgromadzenia braci albertynów i sióstr albertynek. Porzucił karierę malarską, aby poświęcić się pomocy bezdomnym i opuszczonym – zakładał miejskie ogrzewalnie i przytuliska, domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w Krakowie w 1983 r., a sześć lat później w Rzymie kanonizował. Relikwie Świętego znajdują się w Sanktuarium Świętego Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły