24 czerwca
poniedziałek
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Idziemy" w Docelowie

Ocena: 0
346

Polacy w Kazachstanie: od deportacji do repatriacji – taki był temat spotkania, zorganizowanego przez redakcję tygodnika „Idziemy” w warszawskiej klubo-restauracji Docelowo.

fot. Paweł Kościński

Prowadzący spotkanie red. Barbara Sułek-Kowalska, znana z łamów naszego tygodnika, oraz dr Piotr Kościński, prezes Fundacji Joachima Lelewela i dziennikarz „Idziemy”, mówili o dramatycznych losach tysięcy naszych rodaków, wysiedlonych w 1936 r. z ówczesnej sowieckiej Ukrainy do Kazachstanu. Dyskutowali też o ich dzisiejszym życiu, w wioskach, rozsianych po rozległym, kazachskim stepie.

Ważnym tematem spotkania była też repatriacja, dotąd posuwająca się bardzo powoli (ok. 200 osób rocznie), a teraz nieco przyśpieszająca dzięki nowej ustawie repatriacyjnej (ma być tysiąc osób rocznie przez 10 lat). – Repatriacja jest naszą porażką – zgodzili się uczestnicy dyskusji, wskazując, że Niemcy ściągnęli niemal wszystkich swoich rodaków z Kazachstanu. Polacy nie są tam traktowani źle, ale jednak nie jest to ich kraj – społeczeństwo kazachskie jest muzułmańskie, język jest trudny (trzeba się go nauczyć, takie jest prawo), a klimat w tym państwie fatalny.

Mówiono też o akcji Fundacji Joachima Lelewela „Internet dla Polaków w Kazachstanie”, organizowanej przy wsparciu „Idziemy”. Chodzi o to, by Polacy, oddaleni od nas o 4 tys. km, mieli dostęp do polskich filmów i mediów. Fundacja zbiera pieniądze na cztery laptopy, które chce przekazać polskim organizacjom w Astanie, Szortandach, Pierwomajce i Ekibastuzie. Zachęcamy do wpłat: https://polakpomaga.pl/kampania/internet-dla-polakow-w-kazachstanie lub do bezpośredniego kontaktu z fundacją: http://fundacjalelewela.pl/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan.

Dziś w Kościele: poniedziałek XII tydzień zwykły
+ uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Jr 1,4-10 ; Ps Ps 71,1-4a.5-6ab.15ab.17; 1P 1,8-12 ; Łk 1,5-17.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)