29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Budzik dla dorosłych" w Olsztynie obudził kolejnego pacjenta

Ocena: 0
1530

Z olsztyńskiego "Budzika dla dorosłych" wychodzi w piątek szósty wybudzony tam pacjent. Jest to młody mężczyzna, który zapadł w śpiączkę na skutek wypadku komunikacyjnego. Lekarzom wybudzenie go zajęło zaledwie kilka tygodni.

fot. pixabay.com/RyanMcGuire/CC0

Olsztyński "Budzik" działa nieco ponad rok i w terapii korzysta z najnowszych światowych osiągnięć.

W ocenie dyrektora olsztyńskiego szpitala uniwersyteckiego – przy którym działa "Budzik dla dorosłych" – dr Łukasza Grabarczyka, postępy osób z tej placówki są znaczne. – To kolejny wybudzony pacjent, a działamy nieco ponad rok i mamy zaledwie osiem łóżek. Przy czym trzeba pamiętać, że jedno łóżko jest zajmowane przez jednego pacjenta pół roku, czy rok. Tak więc jesteśmy z efektów naszej pracy bardzo zadowoleni – przyznał w rozmowie dr Grabarczyk.

– Na świecie nie ma wielu ośrodków naukowych zajmujących się chorymi w śpiączkach. To, co robimy w Olsztynie, w żaden sposób nie odbiega od światowych standardów – podkreślił dr Grabarczyk i przyznał, że pacjenci olsztyńskiego "Budzika" poddawani są m.in. stymulacji sensorycznej, magnetycznej, czy rehabilitacji ruchowej.

– Poszukujemy technik wybudzenia najlepszych dla danego pacjenta – podkreślił lekarz.

Olsztyńscy specjaliści mają też doskonałe rezultaty w określaniu, czy pacjent w śpiączce jest w stanie wegetatywnym, czy w stanie minimalnej świadomości. Określenie tego jest podstawą do podjęcia leczenia pacjenta w śpiączce.– "Stworzyliśmy w tych badaniach własny paradygmat, korzystamy m.in. z badań rezonansem magnetycznym i badań behawioralnych. Ośrodki w Anglii, czy Belgii korzystają w określaniu stanu pacjentów w śpiączce z jednego typu tych badań – przyznał dr Grabarczyk.

Lekarze z olsztyńskiego szpitala uniwersyteckiego od kilku lat zajmują się pacjentami w śpiączkach: diagnozują stan pacjentów różnicując chorych w stanie wegetatywnym od chorych w stanie minimalnej świadomości; prowadzą "Budzik dla dorosłych" oraz realizują szereg grantów naukowych dotyczących śpiączek (m.in. wszczepienia stymulatorów rdzenia kręgowego). Jednym z eksperymentów naukowych dotyczących śpiączek jest podawanie do płynu mózgowo–rdzeniowego chorych komórek macierzystych. Dotąd terapii takiej – finansowanej z grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – poddano 10 pacjentów.

Do olsztyńskiego "Budzika" przyjmowani są pacjenci, którzy są w śpiączce nie dłużej niż rok od dnia urazu lub sześć miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu każdorazowo decyduje zespół terapeutyczny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter