2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmiany w opłatach za wodę

Ocena: 0
502

Od 1 grudnia 2020 r. zmienią się zasady ustalania i stawki opłat za wodę w Warszawie.

fot.pixabay.com/CC0

Do 30 listopada br. obowiązują terminy i zasady związane z opłatą ryczałtową. Dla nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, metodą ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie ilość zużytej wody z danej nieruchomości, a stawka opłaty będzie wynosiła 12,73 zł za 1 m3 zużytej wody.

Zmiana sposobu naliczania opłat będzie wiązała się z obowiązkiem złożenia przez właścicieli budynków jednorodzinnych, a także zarządców nieruchomości wspólnych, m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nową deklarację należy złożyć do 10 stycznia 2021 r. Deklaracji nie składają mieszkańcy bloków, tak jak do tej pory deklaracje za nich złoży zarządca nieruchomości.

Wyliczenie zużytej wody na potrzeby ustalenia opłaty za wodę oblicza się jako średniomiesięczne zużycie wody obliczone za okres 6 kolejnych miesięcy przypadających w okresie 12 miesięcy od powstania zobowiązania złożenia deklaracji. Podstawą wyliczenia zużycia wody będzie wskazanie wodomierza głównego (licznika wody) przypisanego do danej nieruchomości lub informacja z faktury/korekty faktury z MPWiK.

Jeżeli na nieruchomości jest zainstalowany dodatkowy wodomierz, to przy obliczaniu średniomiesięcznego zużycia wody nie uwzględnia się ilości wody zużytej na podlewanie trawników i ogródków.

Inaczej będzie liczona wysokość opłat dla nieruchomości, które nie mają zainstalowanego wodomierza głównego lub niepodłączonych do sieci wodociągowej, oraz nieruchomości, dla których brak jest danych dotyczących zużycia wody za okres 6 miesięcy przypadających w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstał obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za wodę. Zużycie wody dla tych nieruchomości będzie liczone jako iloczyn liczby osób zamieszkujących nieruchomość oraz przeciętnej miesięcznej normy zużycia wody na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym wynoszącej 4 m3.

Przy założeniu, że średnie zużycie wody na jedną osobę to 2,5 m³, miesięczne opłata wyniesie 31,80 zł (12,73 zł x 2,5 m3) w gospodarstwie 1-osobowym oraz 159,10 zł (12,73 zł x 2,5 m3 x 5) w gospodarstwie 5-osobowym. Przy zużyciu 4 m³ kranówki w miesiącu jedna osoba mieszkająca w lokalu zapłaci 50,92 zł (12,73 zł x 4 m3).

Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny będą mogły liczyć na wsparcie w wysokości 30,00 zł miesięcznie. Kryterium dochodowe dla uzyskania wsparcia wynosi 1848,00 zł na osobę w gospodarstwie domowym. Na niższą opłatę o 4,00 zł mogą liczyć właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Z kolei wyższe opłaty będą ponosić mieszkańcy nieruchomości, którzy nie segregują odpadów. W tym przypadku będą zobowiązani naliczać opłatę od dwukrotności stawki za zużycie, tj. od kwoty 25,46 zł z 1 m3.

Idziemy nr 44 (784), 01 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter