2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmiany w opłatach parkingowych

Ocena: 5
603

Od 4.01.2021 r. będą obowiązywać nowe kwoty opłat za parkowanie w miejscach wyznaczonych na terenie Warszawy.

fot.pixabay.com/CC0

15.10.2020 r. Rada Miasta zmieniła uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat.

Opłaty będą pobierane w godzinach od 8.00 do 20.00 – nie tak jak obecnie, pomiędzy godziną 8.00 a godziną 18.00. Płatne parkowanie dotyczy dni roboczych od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia. Za pierwszą godzinę opłata wyniesie 3,90 zł, za drugą godzinę – 4,60 zł. Trzecia godzina parkowania to stawka 5,50 zł, a czwarta i kolejne godziny – 3,90 zł.

Zmienią się również zasady wydawania abonamentów, które przysługują mieszkańcom strefy płatnego parkowania i umożliwiają im bezpłatny postój w pobliżu domu. Abonament będą mogły uzyskać tylko osoby płacące podatki w Warszawie. Ta zasada będzie dotyczyć również kart N+, uprawniających osoby niepełnosprawne do parkowania za darmo w całej strefie. Drugą zmianą jest pozostawienie obowiązującej ceny abonamentu (30,00 zł rocznie) tylko na jeden samochód w gospodarstwie domowym. Za drugie i każde kolejne auto trzeba będzie zapłacić 1200,00 zł rocznie.

Osoba fizyczna może otrzymać abonament tylko na jeden samochód osobowy albo na inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony, albo na jeden samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony. Abonament wydaje się na okres nieprzekraczający jednego roku. Opłata abonamentowa może być wnoszona w dwóch ratach po 600,00 zł, przy czym drugą ratę należy wnieść na 7 dni przed upływem szóstego miesiąca ważności abonamentu.

Karty N+ i abonamenty wydane przed dniem wejścia w życie uchwały Rady Miasta z 15.10.2020 r. zachowują ważność do czasu upływu terminu ich ważności bądź zmiany danych, na podstawie których zostały wydane.

Parkowanie bez opłaty w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego to każdorazowo koszt 250,00 zł. Jeżeli opłata za brak parkowania zostanie opłacona w terminie 7 dni od otrzymania dokumentu opłaty dodatkowej (tzw. mandatu za parkowanie, za wycieraczką pojazdu) albo 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty, to wynosi 170,00 zł. Opłaty za brak parkowania pobiera Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Od stycznia 2020 r. w Warszawie działa również system e-kontroli. Wprowadzenie e-kontroli skutkuje brakiem dokumentu opłaty dodatkowej za wycieraczką pojazdu. Wystawione w ramach e-kontroli wezwanie do zapłaty jest wysyłane do właściciela pojazdu za pośrednictwem poczty.

Od września 2020 r. została poszerzona strefa płatnego parkowania w Warszawie zarówno na prawo, jak i na lewo od Wisły. Zakres strefy płatnego parkowania w stolicy ma być jeszcze poszerzony.

Idziemy nr 45 (785), 08 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter