28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zawieszenie działalności

Ocena: 0
5719
Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić maksymalnie na okres 24 miesięcy wykonywanie działalności.  W przypadku wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wystarczy elektroniczny wniosek o zawieszenie działalności albo wniosek złożony w urzędzie gminy. Natomiast przedsiębiorcy wpisani do rejestru prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy muszą zachować procedurę wskazaną w ustawie.

Zawieszenie działalności gospodarczej może być korzystne w sytuacji, gdy jest zastój i firma przejściowo nie ma zamówień. Jeżeli to przejściowa sytuacja, wystarczy zawiesić działalność, a następnie wznowić ją, kiedy zamówienia zaczną spływać, zamiast dokonywać jej wyrejestrowania a następnie ponownej rejestracji. Zwalnia to przedsiębiorcę z ponoszenia obciążeń publicznoprawnych związanych z prowadzeniem firmy w okresie, kiedy faktycznie nie prowadzi działalności i nie osiąga przychodów.

Niezatrudnianie pracowników w dacie składania wniosku to jedna z przesłanek uprawniających do zawieszenia działalności. Chodzi o zatrudnienie pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, zatem na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę. Należy pamiętać, że zwolnienie lekarskie, urlop macierzyński, urlop wychowawczy nie powodują ustania stosunku pracy, zatem nie uprawniają przedsiębiorcy do zawieszenia działalności. Nie stoi natomiast na przeszkodzie do zawieszenia działalności zawarcie umowy zlecenia. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie musi wykonywać zobowiązań wobec ZUS oraz urzędu skarbowego. Do czasu wprowadzenia instytucji zawieszenia przedsiębiorcy, nawet jeżeli nie osiągali przychodów i faktycznie zawieszali działalność, to mieli obowiązek opłacać składki ZUS. ZUS nie uznawał bowiem złożonych wniosków o zawieszenie działalności i naliczał za te okresy składki, które były zaległością publicznoprawną, egzekwowaną w trybie egzekucji administracyjnej. Taki przedsiębiorca do czasu spłaty tego zadłużenia nie mógł brać np. udziału w przetargach, ponieważ nie uzyskał z ZUS zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami.

Zawieszenie działalności nie oznacza, że przedsiębiorca nie może wykonywać żadnych czynności. Nie może on prowadzić działalności i osiągać bieżących przychodów. Jednak może wykonywać m.in. czynności mające na celu zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, przyjmować należności, które powstały przed dniem zawieszenia, a także regulować takie zobowiązania, zbywać środki trwałe czy brać udział w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością powstałą przed zawieszeniem.

Zawieszenie i wznowienie działalności następuje na wniosek przedsiębiorcy. Znaczenie ma data złożenia wniosku, ponieważ zawieszenie i wznowienie nie może nastąpić przed datą złożenia wniosku. Maksymalny termin zawieszenia to 24 miesiące, liczone w dniach, w miesiącach albo miesiącach i dniach. Przedsiębiorca musi pamiętać o wznowieniu działalności przed upływem 24 miesięcy. Jeżeli do tego czasu nie złoży on wniosku, zostanie wykreślony z ewidencji z urzędu.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 32 (361), 5 sierpnia 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter