29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zatrudniamy nianię

Ocena: 0
2721

Niania nie musi mieć kierunkowego wykształcenia

Od 1 stycznia br. zmieniły się zasady finansowania składek za nianię. Podpisanie umowy aktywizacyjnej z nianią po 1 stycznia oznacza, że budżet państwa pokryje składki do wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Finansowanie składek dla niań, które wykonują pracę na podstawie umów uaktywniających zawartych przed 1 stycznia nie zmieniło się: budżet państwa pokryje składki do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Nianią może zostać każda osoba, która spełnia łącznie trzy warunki: nie jest rodzicem dziecka, którym ma się opiekować, ma więcej niż 18 lat, wykona badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych i dostanie orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy. Nianią może więc być np. babcia, siostra, kuzynka dziecka, ktoś spoza rodziny – sąsiadka, studentka, emerytka, osoba na świadczeniu przedemerytalnym. Niania nie musi mieć kierunkowego wykształcenia ani doświadczenia zawodowego w pracy z małymi dziećmi. Nie musi też odbywać specjalnych szkoleń.

Niania może opiekować się dziećmi w wieku od 20. tygodnia życia do trzeciego, a wyjątkowo do czwartego roku życia. Czas opieki również jest dostosowany do potrzeb dziecka i rodzica. Zasady opieki nad dzieckiem rodzice i niania regulują w umowie uaktywniającej. Dziecko nie może być pod opieką niani i jednocześnie chodzić do żłobka, klubu dziecięcego ani być pod opieką dziennego opiekuna.

Dofinansowanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne jest uzależnione od wysokości wynagrodzenia niani. Do ubezpieczenia chorobowego niania może przystąpić, jednak budżet państwa nie pokryje tych składek. Jeżeli niania ma pensję równą albo mniejszą niż minimalne wynagrodzenie, budżet państwa sfinansuje połowę wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Jeżeli niania ma pensję wyższą niż minimalne wynagrodzenie, budżet państwa pokryje składki tylko za połowę minimalnego wynagrodzenia. Za drugą połowę minimalnego wynagrodzenia oraz za nadwyżkę nad tą kwotą składki płacą rodzice.

O dofinansowanie składki za nianię mogą wystąpić rodzice, opiekunowie prawni albo inne osoby, które opiekują się dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu, jeżeli ich dziecko ma od 20. tygodni do trzech lat. Wyjątkowo, jeśli dziecko nie może pójść do przedszkola, np. z powodu braku miejsc – do ukończenia czterech lat. Warunków, jakie muszą spełnić rodzice, jest więcej. Dla przykładu nie mogą oni przebywać na urlopie macierzyńskim, ojcowskim ani wychowawczym, nie mogą tworzyć zawodowej rodziny zastępczej.

Rodzice mogą skorzystać z dofinansowania niezależnie od sytuacji życiowej, np. o dofinansowanie może wystąpić osoba samotnie wychowująca dziecko, można być panną, kawalerem, wdową, wdowcem, po rozwodzie, w separacji.

Idziemy nr 6 (644), 11 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter