24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zasiłek pogrzebowy

Ocena: 5
683

Kwota zasiłku pogrzebowego to aktualnie 4000 zł. Świadczenie to wypłaca ZUS.

fot. pixabay.com

W razie śmierci ubezpieczonego zasiłek przysługuje, jeżeli śmierć nastąpiła w czasie trwania ubezpieczenia albo w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci: ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania, członka rodziny osoby ubezpieczonej.

Przy przyznawaniu zasiłku pogrzebowego obowiązuje zasada przyznawania go tylko z jednego tytułu: jeden zmarły – jeden zasiłek. Oznacza to, że w sytuacji gdyby zmarły był np. jednocześnie emerytem i członkiem rodziny ubezpieczonego, to ZUS wypłaci jeden zasiłek i tylko jednej osobie.

Członkami rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę lub rentę, po których śmierci przysługuje zasiłek pogrzebowy, są: małżonek, rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości inne niż wymienione, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Zasiłek ma pokryć koszty pogrzebu obejmujące wydatki odpowiadające zwyczajom panującym w środowisku, do którego zmarły należał. Do wydatków tych zalicza się: koszty przewiezienia zwłok do miejsca ich pochowania, nabycia i urządzenia grobu, wystawienia nagrobka odpowiadającego zwyczajom środowiska. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 marca 1969 r., II PR 641/68 (OSNCP 1970 nr 2, poz. 33), do kosztów pogrzebu można zaliczyć umiarkowany wydatek poniesiony na zakup niezbędnej odzieży żałobnej, której noszenie zarówno w czasie pogrzebu, jak i przez dłuższy czas po zgonie osoby bliskiej jest zwyczajowo przyjęte w wielu środowiskach w naszym społeczeństwie.

Koszty symbolicznego upamiętnienia osoby zmarłej, która pisemnym oświadczeniem wyraziła wolę przekazania swoich zwłok publicznej uczelni medycznej dla celów naukowych, są kosztami pogrzebu i uzasadniają wypłatę zasiłku pogrzebowego (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2011 r., I UZP 5/10).

W razie śmierci osoby, której nie przysługuje zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS, osoba, która pokryła koszty pogrzebu, może zwrócić się o ich zwrot do gminy (wyrok SA w Warszawie z dnia 13 lutego 2003 r., III  Ua 1552/01, OSA 2003, z. 10, poz. 38).

Idziemy nr 45/2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter