28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zasiłek opiekuńczy

Ocena: 0
126

Do zasiłku chorobowego ma prawo osoba, która jest niezdolna do pracy z powodu własnej choroby

Natomiast gdy niezdolność jest spowodowana chorobą członka rodziny, np. dziecka, osobie ubezpieczonej przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli są członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat.

Zwolnienie od pracy otrzyma osoba ubezpieczona, z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do lat ośmiu w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, choroby niani lub opiekuna dziennego. Zasiłek przysługuje również w przypadku porodu matki lub choroby jednego z rodziców, stale opiekującego się dzieckiem. Powodem do ubiegania się o zasiłek jest również pobyt matki lub ojca w szpitalu.

Prawo do zasiłku przysługuje także z powodu opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat albo innym chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, rodziców dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Natomiast za dzieci uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi do ukończenia 14 lat. W przypadku opieki nad innymi członkami rodziny prawo to przysługuje przez 14 dni w roku kalendarzowym. Łączny okres pobierania zasiłku opiekuńczego nie może być dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Okres pobierania zasiłku nie może być dłuższy, niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Aby otrzymać zasiłek, należy wypełnić wniosek i w zależności od rodzaju sprawowanej opieki – nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny – należy do wniosku dołączyć zwolnienie lekarskie ZUS ZLA. W pozostałych przypadkach opieki nad zdrowym dzieckiem należy prawidłowo wypełnić wniosek. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu bezpłatnego i urlopu wychowawczego.

Osoba ubezpieczona traci prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, dla przykładu: zamiast opiekować się chorym dzieckiem wykonuje pracę zarobkową na rzecz innego pracodawcy.

Idziemy nr 30 (616), 23 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter