4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zasiłek na kwarantannie

Ocena: 0
620

Do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego za okres kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych wystarczający jest wpis w systemie informatycznym.

fot.pixabay.com/CC0

Dane te będą wprowadzać kierujący na kwarantannę i izolację, czyli przede wszystkim Państwowa Inspekcja Sanitarna, ale również funkcjonariusze Straży Granicznej.

ZUS dane do wypłaty świadczeń będzie pobierał bezpośrednio z systemu, a pracodawca uzyska do nich dostęp za pośrednictwem profilu płatnika składek.

Jeżeli dane nie pojawią się na profilu płatnika, to osoba poddana kwarantannie lub izolacji w ciągu trzech dni roboczych powinna powiadomić o tym pracodawcę. W tym przypadku po zakończeniu kwarantanny lub izolacji powinna złożyć pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie to można złożyć również za pośrednictwem internetu. Dane z oświadczenia pracodawca zweryfikuje w Państwowej

Inspekcji Sanitarnej.

Nie ma wzoru oświadczenia. Powinno ono zawierać dane osoby odbywającej kwarantannę lub izolację, czyli imię i nazwisko, numer PESEL, jeżeli go posiada, serię i numer paszportu, jeżeli był okazywany funkcjonariuszowi Straży Granicznej, dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia oraz podpis osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych.

Od 24 października 2020 r. podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny poddanymi obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie obejmuje dane ubezpieczonego, okres opieki spowodowanej kwarantanną lub izolacją, dane dziecka lub członka rodziny oraz podpis ubezpieczonego. Pracodawca może potwierdzić informacje zawarte w oświadczeniu, zwracając się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

3 listopada 2020 r. weszła w życie również zmiana w zakresie wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku za czas choroby osobie poddanej kwarantannie z powodu wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u domownika. Podstawą do wypłaty za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny. Oświadczenie powinno zawierać imię i nazwisko ubezpieczonego, jego numer PESEL, jeżeli go posiada, informację o dniu rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia oraz dane dotyczące osoby zamieszkującej z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a także podpis ubezpieczonego. Pracodawca może wystąpić o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Idziemy nr 46 (786), 15 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter