28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wypowiedzenie umowy o pracę

Ocena: 0
3032
Kodeks pracy reguluje zasady nawiązywania stosunku pracy i jego rozwiązywania, określa terminy wypowiadania oraz obowiązki stron stosunku pracy. Jednak już praktykę np. wręczania wypowiedzenia pracownikowi każdy zakład pracy tworzy według swoich wewnętrznych zasad. W zależności od pracodawcy praktyka może tu być zróżnicowana. Przykładowo zdarza się, że wypowiedzenie jest wręczane w kadrach w obecności innych pracowników, jeżeli pracownik nie chce potwierdzić podpisem otrzymania wypowiedzenia np. z tego powodu, że nie zgadza się z przyczyną wypowiedzenia. Można sporządzić notatkę służbową, odmowa przyjęcia przez pracownika nie ma natomiast wpływu na skuteczność doręczenia. Pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia, a jeżeli nie zgadza się z jego przyczyną ma możliwość odwołać się do sądu pracy i w tym trybie dochodzić swoich praw. Informacja oprawie do odwołania powinna znajdować się w treści wypowiedzenia. Jest to bowiem prawo pracownika.

Do doręczeń oświadczenia woli, jakim jest wypowiedzenie umowy o pracę, mają zastosowanie ogólne reguły prawa cywilnego, do których odsyła art. 300 Kodeksu pracy. Bowiem w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Zgodnie z tymi zasadami oświadczenie woli wywiera skutki z momentu doręczenia go drugiej stronie w taki sposób, że miała ona możliwość zapoznania się z jego treścią. Nie jest przy tym wymagana zgoda drugiej strony. Dla przykładu, odmowa pracownika przyjęcia pisma pracodawcy o wypowiedzeniu nie ma znaczenia, jeżeli tylko jego adresat – pracownik mógł zapoznać się z jego treścią. O skutecznym doręczeniu decyduje zatem sama możliwość zapoznania się z treścią, a nie realne przedstawienie pracownikowi tekstu wypowiedzenia.

Tak samo będzie w sytuacji, gdy pracownik nie odbiera z własnej woli przesyłki listowej, ponieważ spodziewa się, że zawiera wypowiedzenie umowy o pracę. W tym przypadku wypowiedzenie również rozpocznie swój bieg. Wypowiadał się o tym Sąd Najwyższy np. w wyrokach z dnia 11 grudnia 1996 roku czy z dnia 26 sierpnia 1999 roku. Znaczenia dla skuteczności samego wypowiedzenia nie ma także nazwanie pisma inaczej niż wypowiedzenie umowy o pracę.

Wręczenie wypowiedzenia powoduje określone skutki prawne, a co za tym idzie: jednostronnie cofnięcie go nie jest możliwe. Odwołanie złożonego oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednak skuteczne, jeżeli doszło do adresata jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Natomiast gdy doszło już do adresata cofnięcie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym
Idziemy nr 39 (471), 28 września 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter