25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wypadek przy pracy

Ocena: 0
205

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie, które wystąpiło podczas wykonywania zwykłych czynności lub poleceń przełożonych

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z pracą i spowodowało uraz lub śmierć. Aby uznać zdarzenie za wypadek przy pracy, muszą wystąpić jednocześnie wszystkie cztery okoliczności.

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie, które wystąpiło podczas wykonywania zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia, a także w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Wypadkiem przy pracy jest także zdarzenie zaistniałe w związku z powyższymi okolicznościami.

Zwykłe czynności związane z pracą powinny być rozumiane bardzo szeroko. Są to wszelkie czynności, jakie podejmuje pracownik czy to w zakładzie pracy, czy też poza nim, jeżeli służą realizacji obowiązku świadczenia pracy, przygotowują to świadczenie lub są konieczne ze względu na kontynuację świadczenia pracy.

Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy, w którego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy. Protokół zatwierdza pracodawca. Urazem jest uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego.

Nie każde zdarzenie można zakwalifikować jako wypadek przy pracy. Czasami jest to okoliczność sporna. Dlatego na temat kwalifikowania zdarzenia jako wypadku przy pracy wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy.

I tak: samo wręczenie wypowiedzenia, choć naturalnie jest sytuacją stresującą i często niespodziewaną dla pracownika, nie może być uznawane za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy, jednak już okoliczności i zdarzenia towarzyszące wręczaniu wypowiedzenia umowy o pracę o charakterze nietypowym, które w stopniu nadzwyczajnym potęgują stres pracownika, mogą stanowić przyczynę zewnętrzną wypadku.

Za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy może być uznane dopuszczenie pracownika do pracy na podstawie aktualnego orzeczenia lekarskiego, chociaż zawierającego błędną ocenę co do zdolności pracownika do pracy na określonym stanowisku pracy. Za taką przyczynę może być również uznane dopuszczenie pracownika do pracy w ogóle bez aktualnego orzeczenia lekarskiego.

Związek miejscowy i czasowy wypadku z pracą sprowadza się do ustalenia, że zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym, przez powiązanie doznania uszczerbku na zdrowiu z faktem wykonywania przez pracownika określonych czynności. Oznacza to, że do wypadku może dojść również w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, a nie tylko w czasie efektywnego świadczenia pracy. Może to być także miejsce zakreślone strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę, tzn. na terenie zakładu pracy, a nie tylko w miejscu wykonywania czynności przez danego pracownika.

Idziemy nr 40 (626), 1 października 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter