28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wynagrodzenie dla zleceniobiorcy

Ocena: 0
727

Od 1 stycznia tego roku obowiązuje stawka minimalna wynagrodzenia za godzinę pracy dla zleceniobiorców. Wynosi ona 13 zł brutto.

Stawka ta dotyczy zarówno zleceniobiorców, jak i osób świadczących usługi, do których stosuje się przepisy o zleceniu.

W przypadku, gdy wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie nie zapewnia zleceniobiorcy otrzymania za każdą godzinę wykonania pracy w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej, zleceniobiorca ma prawo do wynagrodzenia minimalnego.

Jeżeli kilku zleceniobiorców przyjmuje zlecenie wspólnie, każdej z tych osób przysługuje prawo do co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Zleceniobiorca nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej albo przenieść prawa do tego wynagrodzenia na inną osobę. Wynagrodzenie to musi być wypłacone formie pieniężnej. Jeżeli umowa została zawarta na czas dłuższy niż jeden miesiąc, wypłata wynagrodzenia w wysokości co najmniej stawki minimalnej przysługuje zleceniobiorcy co najmniej jeden raz w miesiącu.

Strony, zawierając umowę zlecenia, muszą od 1 stycznia pamiętać o dodatkowym obowiązku: określeniu sposobu potwierdzenia liczby godzin wykonania zlecenia w miesiącu. Jeżeli strony w umowie nie określą tego sposobu, zleceniobiorca przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia. Jeżeli zlecenie przyjmuje kilka osób, potwierdzanie liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług następuje odrębnie w stosunku do każdej z nich.

Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, zleceniodawca przed rozpoczęciem wykonania zlecenia przekazuje zleceniobiorcy w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia. Jeżeli tego nie zrobi przed terminem wypłaty wynagrodzenia, zleceniobiorca dostarcza zleceniodawcy informację o liczbie godzin wykonywania pracy.

Zleceniodawca przechowuje dokumenty określające sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia oraz dokumenty potwierdzające liczbę godzin wykonania zlecenia przez trzy lata od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.

Zasad ustalania wynagrodzenia minimalnego nie stosuje się do zleceniobiorców wykonujących pracę tymczasową. To pracodawca użytkownik, na rzecz którego jest wykonywane zlecenie, prowadzi ewidencję liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Zasad ustalania minimalnego wynagrodzenia dla zleceniobiorców nie stosuje się również m.in. do umów o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej, o utworzeniu rodziny zastępczej zawodowej lub rodzinnego domu dziecka czy też umów dotyczących usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynków lub wycieczek, jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż jedna doba.

Idziemy nr 20 (606), 14 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter