16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wspólne rozliczenie z dzieckiem

Ocena: 0
2694
Osoby, które samotnie wychowują dzieci, mogą skorzystać z preferencyjnych zasad rozliczenia się z podatku. Dzięki temu zmniejszy się jego realna kwota. Rozliczenie to jest możliwe wyłącznie na wniosek podatnika, który składa się w zeznaniu podatkowym. Rozliczenie w tej formie polega na tym, że podatek ustala się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko. Uzyskany wynik stanowi podatek należny, od którego można następnie odliczyć przysługujące ulgi. Do dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko dolicza się dochody dziecka. Z rozliczenia wyłącza się jednak dochody dzieci z pracy, stypendiów, przedmiotów oddanych do swobodnego użytku, a także np. ze sprzedaży nieruchomości.

Warunkiem skorzystania z preferencyjnego rozliczenia podatku jest samotne wychowywanie dziecka lub dzieci. Chodzi zatem o zapewnienie stałej, codziennie sprawowanej opieki w roku podatkowym. Nie oznacza to jednak, że samotne wychowywanie dziecka musi trwać przez cały rok, przepis ustawy nie stawia bowiem takiego wymogu. Wspólnie z dziećmi nie rozliczą się podatnicy, jeżeli oni lub ich dzieci są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej lub podatku liniowego (albo o podatku tonażowym).

Dzieckiem małoletnim jest dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. W roku podatkowym, w którym skończy ono 18 lat, osoba samotnie je wychowująca może również rozliczyć się wspólnie, nawet jeżeli dziecko 18 lat skończyło 1 stycznia. Osiąganie przez dzieci małoletnie dochodów (np. z majątku) nie jest przeszkodą dla możliwości preferencyjnego opodatkowania osoby wychowującej dziecko.

Podatnicy, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny na dzieci, bez względu na ich wiek, mogą również rozliczyć się wspólnie z dzieckiem.

Trzeci przypadek to samotne wychowywanie dzieci, które nie ukończyły 25 lat i uczą się w szkołach, szkołach wyższych, w tym również za granicą, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub dochodów kapitałowych, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w łącznej wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Chodzi więc o uzyskanie przychodów w kwocie przekraczającej 3089 złotych. Jeżeli dziecko w roku podatkowym kończy 25 lat, to również za ten rok – w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek – osoba samotnie je wychowująca może skorzystać z możliwości preferencyjnego opodatkowania.

Za osoby samotnie wychowujące dzieci uważa się: pannę, kawalera, wdowę, wdowca, rozwódkę, rozwodnika albo osobę, w stosunku do której orzeczono separację, lub osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest radcą prawnym

Idziemy nr 14 (497), 5 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter