2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wnioski o 500+

Ocena: 0
484

Na podstawie wniosków złożonych w 2019 r. i później ostatnia wypłata świadczeń 500+ na dzieci będzie realizowana w maju 2021 r.

fot.pixabay.com/CC0

Rodzice, którzy chcą nadal pobierać świadczenia, muszą złożyć nowy wniosek. W formie elektronicznej wnioski można składać od 1 lutego, a osobiście w urzędzie – od 1 kwietnia.

Termin złożenia wniosku ma znaczenie przy pierwszej wypłacie. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 czerwca, jego wpłynięcie pomiędzy 1 a 31 maja wiąże się z wypłatą świadczeń do 31 lipca. Złożenie wniosku w okresie od 1 do 30 czerwca oznacza wypłatę świadczenia do 31 sierpnia. Wnioski lipcowe to wypłata do 30 września, a w przypadku wniosków złożonych w sierpniu wypłata nastąpi do 31 października.

Kwota świadczenia (500,00 zł miesięcznie) i forma jego wypłaty (co do zasady świadczenie pieniężne) nie ulegną zmianie. Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane będzie na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego, nie wcześniej niż od dnia odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej.

Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, prawo to ustala się od miesiąca odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka do końca okresu. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.

Elektroniczne wnioski można składać m.in. za pośrednictwem banku. Rolą banku jest jedynie umożliwienie złożenia wniosku. Bank nie weryfikuje danych ani nie prowadzi obsługi realizacji wniosku. Jest to tylko jedna z form złożenia elektronicznego wniosku. Weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu świadczenia wychowawczego to rola gminy, do której wniosek trafi.

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli dziecko zawarło związek małżeński, zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej, pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko albo członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Idziemy nr 05 (796), 31 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter