29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Urlop ojcowski

Ocena: 0
916

Ojciec, który jest pracownikiem, ma prawo do dwóch tygodni płatnego urlopu w związku z wychowywaniem małego dziecka.

fot. Maria Lindsey Content Creator / Pexels

Pracownik sam decyduje o terminie wykorzystania urlopu, jest on limitowany jedynie wiekiem dziecka.

Wniosek o urlop pracownik może złożyć zaraz po urodzeniu dziecka, a termin jego wykorzystania nie może przypadać po ukończeniu przez dziecko dwóch lat albo powyżej dwóch lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie dziesiątego roku życia.

Dwutygodniowy urlop ojcowski można podzielić nie więcej niż na dwie części. Każda z nich musi wynosić siedem dni. W praktyce ojciec może zdecydować albo o dwóch tygodniach opieki nad dzieckiem z rzędu albo jeden tydzień wykorzystać po urodzeniu dziecka, a drugi przed ukończeniem przez nie drugiego roku życia. O terminie urlopu decyduje ojciec. Pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić, a gdyby tego nie zrobił, byłoby to naruszenie praw pracowniczych.

Urlop ojcowski jest uprawnieniem, nie obowiązkiem. Pracownik nie musi z niego korzystać, a pracodawca nie musi wysyłać pracownika na urlop, jak jest w przypadku urlopu wypoczynkowego. Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko. Wniosek pracodawca musi uwzględnić, natomiast pracownik musi pamiętać o tym, żeby złożyć go nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu.

We wniosku wystarczy wskazać imię i nazwisko pracownika, powód urlopu oraz termin, w którym pracownik z urlopu chce skorzystać, a także złożyć oświadczenie, czy ojciec pracownik korzystał już z urlopu na to dziecko oraz w jakim wymiarze. Fakt bycia ojcem i wiek dziecka dokumentuje się aktem urodzenia (wystarczy jego kopia) albo orzeczeniem o adopcji, decyzją o odroczeniu obowiązku szkolnego.

W związku z korzystaniem z urlopu ojcowskiego pracownik objęty jest taką samą ochroną, jaka przysługuje w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego.

Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński, który wypłaci ZUS w małych firmach albo pracodawca, który zatrudnia większą liczbę pracowników. Za urlop ojcowski pracownik otrzyma 100 procent podstawy wymiaru zasiłku. W praktyce, przy stałym wynagrodzeniu, będzie to 100 procent tego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru zasiłku liczy się jako średnią wynagrodzeń z 12 miesięcy kalendarzowych.

Urlop ojcowski to nie jedyne dni wolne z prawem do wynagrodzenia związane z urodzeniem dziecka. Ojcu z tego powodu przysługuje tzw. urlop okolicznościowy, czyli dwa dni wolne od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ojciec pracownik ma prawo zarówno do urlopu ojcowskiego, jak i urlopu okolicznościowego w związku z urodzeniem się dziecka.

Idziemy nr 32 (875), 07 sierpnia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter