20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Urlop ojcowski

Ocena: 0
2016

Pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do dwóch tygodni

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Pracodawca udziela urlopu na wniosek pracownika złożony do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia 10 roku życia.

Za jeden tydzień urlopu przyjmuje się siedem kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych. W praktyce oznacza to, że do 14-dniowego okresu urlopu wliczane są również soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy.

Wniosek o urlop pracownik składa w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu. Wniosek o udzielenie pracownikowi urlopu ojcowskiego lub jego części zawiera imię i nazwisko pracownika oraz okres, na który ma być udzielony urlop ojcowski. Powinien zawierać również oświadczenie pracownika, czy korzystał już z urlopu ojcowskiego, a jeżeli tak, to w jakim wymiarze. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić tak złożony wniosek.

Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające prawo do urlopu, tj. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia albo kopie tych dokumentów, albo kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka oraz kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, jeżeli wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.

Pracownik z urlopu może skorzystać w każdym czasie. Także w czasie, gdy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego bądź urlopu wychowawczego. Jest to prawo całkowicie niezależne od okoliczności, jaki status ma matka dziecka, czy jest pracownicą, ubezpieczoną czy osobą nieubezpieczoną.

Nie ma przeszkód, aby pracownik zatrudniony równolegle u kilku pracodawców korzystał z prawa do urlopu ojcowskiego tylko u jednego z nich, świadcząc w tym samym czasie pracę u innego pracodawcy, bądź też korzystał z tego prawa u wszystkich pracodawców, lecz w różnych, niepokrywających się terminach.

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, z wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby z urlopu nie korzystał.

W trakcie urlopu pracownik objęty jest taką samą ochroną, jaka przysługuje w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że pracownik może złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy bezpośrednio po zakończeniu urlopu ojcowskiego, a pracodawca musi taki wniosek uwzględnić.

Idziemy nr 35 (621), 27 sierpnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter