25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Urlop ojcowski

Ocena: 0
5337
Od 2010 roku ojcowie dzieci uzyskali prawo do własnego urlopu, niezależnego od urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on ojcom wychowującym dziecko, do 31 grudnia 2011 roku wynosił tydzień, a obecnie ojcowie mogą wystąpić o dwa tygodnie płatnego urlopu.
Urlop ojciec może wykorzystać w dowolnie wybranym przez siebie terminie, również w trakcie urlopu macierzyńskiego matki dziecka. Musi jednak zmieścić się przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia. Urlop ten przysługuje również ojcom adopcyjnym. Inaczej jednak liczy się termin jego wykorzystania, muszą bowiem zmieścić się z jego wykorzystaniem do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia 10. roku życia.

Korzystanie z urlopu ojcowskiego musi być poprzedzone pisemnym wnioskiem pracownika. Powinien złożyć go pracodawcy nie później niż na siedem dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Natomiast pracodawca nie może odmówić udzielenia tego urlopu.

Urlop ojcowski finansowany jest ze środków ubezpieczenia chorobowego. Zatem jego wypłata nie obciąża pracodawcy, który albo naliczy zasiłek, i jako płatnik wypłaci pracownikowi jego kwotę, o którą następnie pomniejszy należnych za ten miesiąc składki, albo dokumenty do jego wypłaty przekaże do ZUS.

W trakcie korzystania z urlopu ojcowskiego pracownik jest objęty szczególną ochroną. Zatem w tym czasie nie można wypowiedzieć ani rozwiązać z nim umowy o pracę, a jeżeli do takiej sytuacji dojdzie, sąd pracy przywróci go do pracy. Gdy przywrócenie nie będzie możliwe, sąd zasądzi na rzecz pracownika odszkodowanie. Jeżeli pracodawca rozwiąże mimo zakazu umowę z pracownikiem w trakcie urlopu, to za cały czas pozostawania bez pracy – oprócz ewentualnego odszkodowania – pracownik otrzyma wynagrodzenie, niezależnie od długości okresu, przez który pozostawał bez pracy.

Ochrona pracownika w trakcie urlopu ojcow skiego dotyczy również urlopu wypoczynkowego. Pracownik ten bowiem, z pominięciem planu urlopu, może złożyć wniosek o wykorzystanie przysługującego mu urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu ojcowskiego. Pracodawca z kolei nie może odmówić pracownikowi udzielenia tego urlopu.

Jeżeli natomiast zaplanowany wcześniej przez pracownika urlop wypoczynkowy będzie pokrywał się z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego, pracodawca musi przesunąć urlop wypoczynkowy. A niewykorzystany z tego powodu urlop wypoczynkowy pracodawca ma obowiązek udzielić w terminie późniejszym. Autorka jest aplikantką radcowską

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 39 (368), 23 września 2012 r



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter