2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ulgi dla krwiodawców

Ocena: 0
516

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii honorowi dawcy krwi otrzymali dodatkowe uprawnienia.

fot.pixabay.com/CC0

Honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje zwolnienie z pracy, z tym że wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym.

Honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje ulga w wysokości 33 procent na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego, na podstawie biletów jednorazowych. Chodzi o transport kolejowy w 1. i 2. klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowy w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, oraz transport kolejowy w 2. klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne.

Honorowy dawca krwi podróżujący w klasie 1., któremu przysługuje ulga na przejazd w 2. klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne, dopłaca różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 1. a należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2.

W okresie innym niż stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje dawcy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi.

Dokumentem poświadczającym uprawnienia do zwolnienia z pracy jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA. Dokumentem poświadczającym uprawnienia do ulgi na przejazdy jest zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje, wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Honorowi dawcy krwi mogą odliczyć – w rocznym zeznaniu podatkowym lub zaliczkach na podatek – darowizny przekazane na cele krwiodawstwa. Ulga przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty i litrów oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi, jak i jej składników (np. osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr.

Odliczyć można wartość faktycznej darowizny, nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą 6 procent dochodu/przychodu darczyńcy. Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, na działalność pożytku publicznego oraz na kształcenie zawodowe.

Wysokość darowizny należy udokumentować zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi. W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.

Darowiznę odlicza się po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. W trakcie roku podatkowego darowiznę odliczają podatnicy przy obliczaniu zaliczek np. z działalności gospodarczej rozliczających się w skali podatkowej albo przy obliczaniu ryczałtu przy przychodach ewidencjonowanych.

Idziemy nr 05 (796), 31 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter