28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ulga termomodernizacyjna

Ocena: 0
776

Podatnicy, którzy w 2020 r. zdecydowali się na termomodernizację swoich domów, mogą skorzystać z odliczenia wydanych kwot w zeznaniu podatkowym.

 

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Są dwa rodzaje odliczeń: albo z tytułu poniesionych wydatków, albo usług, za które podatnik zapłacił. Odliczeniu podlegają wydatki na materiały budowlane i urządzenia. Są to m.in. materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem, czy wydatki na kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin. Katalog odliczeń jest szerszy.

Odliczeniem objęte są również wydatki na usługi związane z termomodernizacją. Są to na przykład: montaż instalacji fotowoltaicznej, wymiana stolarki zewnętrznej – np. okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych – powierzchni przezroczystych nieotwieralnych czy też wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej. Tu również katalog odliczenia za wykonane usługi jest szerszy.

Idziemy nr 12 (803), 21 marca 2021 r.

Ulga przysługuje także w sytuacji, gdy w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, np. w związku z brakiem technicznych możliwości montażu instalacji (w tym fotowoltaicznej) na tym budynku, instalacja ta zostanie zamontowana na innym budynku, np. garażu, budynku gospodarczym, lecz służy budynkowi mieszkalnemu.

Warunkiem odliczenia jest prawo własności budynku oraz zakończenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie.

Podatnik może skorzystać z odliczenia w zeznaniu za rok podatkowy, w którym wydatek poniósł. Jeżeli podatnik nie mógł odliczyć pełnej kwoty wydatku, bo kwota odliczenia nie miała pokrycia w dochodzie/przychodzie, podlega on odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez sześć lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Podatnik, który nie zdąży zrealizować termomodernizacji w terminie trzyletnim, będzie musiał zwrócić ulgę, poprzez doliczenie kwot uprzednio odliczonych z tego tytułu do dochodu/przychodu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.

Ulga dotyczy tylko tych wydatków, za które podatnik nie otrzymał dofinansowania z innych źródeł, np. ze środków gminy. W takim przypadku od kwoty poniesionych kosztów na termomodernizację podatnik musi odliczyć te, za które otrzymał już zwrot kosztów. Pozostałe wydatki może uwzględnić w zeznaniu podatkowym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter