29 maja
piątek
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ulga termomodernizacyjna

Ocena: 0
780

W rozliczeniu PIT za 2019 r. po raz pierwszy można odliczyć wydatki na fotowoltaike czy wymianę pieca grzewczego na spełniający parametry ekologiczne.

fot.pixabay.com/CC0

W rozliczeniu PIT za 2019 r. po raz pierwszy można odliczyć wydatki na fotowoltaike czy wymianę pieca grzewczego na spełniający parametry ekologiczne. Ulga polega na odliczeniu od dochodu (przychodu – przy podatku zryczałtowanym) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w domu jednorodzinnym. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Z ulgi nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie.

Przedsięwzięciem termomodernizacyjnym jest ulepszenie powodujące zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, ulepszenie zmniejszające straty energii pierwotnej, jeżeli domy spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków. Tak samo przedsięwzięciem termomordernizacyjnym jest wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych albo całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

W przypadku, gdy poniesione wydatki były opodatkowane VAT, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem, o ile podatek VAT nie został odliczony. Wydatki na termomodernizację odlicza się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek. Jeżeli kwota odliczenia była wyższa niż dochód (przychód) za rok podatkowy, jest odliczana w kolejnych latach, nie dłużej niż przez sześć lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Odliczenie stosuje się również do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego rozpoczętego przed 1 stycznia 2019 r., które zostało zakończone po 31 grudnia 2018 r., jednak nie później niż w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. W takim przypadku odliczeniu podlegają wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r., maksymalnie do dnia, w którym upływa wyżej wskazany termin.

Jeśli podatnik nie zrealizuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie trzyletnim, ma obowiązek zwrócić ulgi, czyli doliczyć kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu do dochodu (przychodu) za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin. Podatnik, który po roku, kiedy skorzystał z ulgi, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, dolicza odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Idziemy nr 10 (750), 08 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Autorka jest radcą prawnym

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter