7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ulga podatkowa na dziecko

Ocena: 0
749

W rocznym zeznaniu podatkowym za 2019 r. podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku o kwotę ulgi z tytułu wychowywania dziecka.

fot.pixabay.com/CC0

W rocznym zeznaniu podatkowym za 2019 r. podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku o kwotę ulgi z tytułu wychowywania dziecka. Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom oraz rodzicom zastępczym.

Podatnik może odliczyć ulgę na każde dziecko do ukończenia 18 lat, na każde dziecko niepełnosprawne, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, oraz na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy, a także jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, jeśli po ich zsumowaniu nie przekraczają 3089 zł.

Podatnik, który nie może odliczyć pełnej kwoty ulgi, ponieważ naliczony podatek jest u niego niższy niż kwota odliczenia, może uzyskać zwrot nieodliczonej ulgi. Kwota zwrotu jest limitowana: podatnik otrzyma nie więcej niż kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.

Warunkiem skorzystania z ulgi prorodzinnej jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Polega to na sprawowaniu pieczy nad dzieckiem (jego majątkiem) oraz wychowywaniu dziecka. Fakt posiadania władzy rodzicielskiej, podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi. Z ulgi może skorzystać np. podatnik, który wychowuje dziecko w tzw. opiece naprzemiennej.

Podatnik, który wychowuje więcej niż jedno dziecko, z ulgi skorzysta bez względu na wysokość uzyskanych przychodów. Przy uldze nie ma ograniczenia dochodów. Limit dochodów ma znaczenie, jeżeli podatnik wychowuje jedno dziecko. Dochód nie może wówczas przekroczyć 112 tys. Również roczny dochód podatnika i małżonka (jeżeli związek małżeński trwał przez cały rok) nie może przekroczyć 112 tys. zł przy jednym dziecku. I trzeci limit dotyczy podatnika, który nie jest w związku małżeńskim z rodzicem dziecka – tu limit nie może przekroczyć 56 tys. zł.

Wysokość ulgi jest zróżnicowana ze względu na liczbę dzieci, które wychowuje podatnik. Na pierwsze dziecko jest to kwota 92,67 zł miesięcznie, rocznie – 1 112,04 zł. W takiej samej wysokości przysługuje ulga na drugie dziecko. Na trzecie dziecko ulga wynosi 166,67 zł miesięcznie – rocznie 2 000,04 zł. Na czwarte i każde kolejne dziecko podatnik może odliczyć 225 zł miesięcznie – rocznie 2 700 zł.

Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Podatnik odlicza kwotę należnej ulgi w rocznym zeznaniu podatkowym, podając liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie urzędu skarbowego podatnik ma obowiązek przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, np. odpis aktu urodzenia dziecka czy zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Idziemy nr 11 (751), 15 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 sierpnia

Piątek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Kajetana, prezbitera
Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Na 2,1.3;3,1-3.6-7; Psalm: Pwt 32,35c-36b.39abcd.41; Mt 16,24-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter